English

Zelensky udhëheqësve amerikanë: Mos prisni nëntorin, ndihmoni Ukrainën tani

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Uashington, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u bëri thirrje udhëheqësve politikë në SHBA që të mos presin rezultatin e zgjedhjeve presidenciale në nëntor, në mënyrë që të marrin masa vendimtare për të ndihmuar vendin e tij në luftën kundër Rusisë.

- Advertisement -

“Të gjithë presin nëntorin. Amerikanët po e presin atë, siç janë Evropa, Lindja e Mesme, Paqësori, e gjithë bota, dhe të jem i sinqertë, edhe presidenti rus Vladimir Putin po pret nëntorin”, tha Zelensky në një fjalim. në Institutin Ronald Reagan në prag të samitit të NATO-s, raportoi Reuters.

Ai shtoi se është koha për të dalë nga hija dhe për të marrë vendime të prera, për të vepruar dhe për të mos pritur nëntorin apo ndonjë muaj tjetër”. Zelensky tha gjithashtu se ai nuk mund të parashikonte se çfarë do të bënte Donald Trump nëse ai do të bëhej sërish president. Ai shtoi se shpreson që Trump të mos largohet nga NATO dhe se Amerika do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën.

“Unë nuk e njoh shumë mirë atë”, tha Zelensky, duke shtuar se ai kishte “takime të mira” me të, por kjo ishte para luftës në Ukrainë në 2022.

Samiti i NATO-s me rastin e 75-vjetorit të Aleancës, ku marrin pjesë liderë të shumtë botërorë, përfshirë Zelensky, do të zgjasë deri më 11 korrik.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?