English

Zimbabve po zhvendos 2500 kafshë të egra për t’i shpëtuar nga ndryshimet klimatike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një vinç ngriti elefantët me kokë poshtë në rimorkio. Kafshët në Zimbabve do të udhëtojnë rreth 700 kilometra për të shkuar në shtëpinë tyre të re.

- Advertisement -

Zimbabve ka filluar të lëvizë më shumë se 2,500 kafshë të egra nga një rezervat jugor në një në veri të vendit për t’i shpëtuar nga thatësira, pasi shkatërrimet e ndryshimeve klimatike zëvendësojnë gjuetinë pa leje si kërcënimin më të madh për jetën e egër.

“Project Rewild Zambezi”, siç quhet operacioni, po i zhvendos kafshët në një zonë në luginën e lumit Zambezi për të rindërtuar popullatat e kafshëve të egra atje.

Është hera e parë në 60 vjet që Zimbabve ka nisur një lëvizje kaq masive të brendshme të kafshëve të egra .

Midis 1958 dhe 1964, kur vendi ishte Rodezia e sunduar nga pakica e bardhë, më shumë se 5000 kafshë u zhvendosën në atë që quhej “Operacioni Noah”.

Ai operacion shpëtoi jetën e egër nga uji në rritje i shkaktuar nga ndërtimi i një dige masive hidroelektrike në lumin Zambezi. Këtë herë është mungesa e ujit që e ka bërë të nevojshme lëvizjen e kafshëve të egra pasi habitati i tyre është tharë nga thatësira e zgjatur , tha Tinashe Farawo, zëdhënëse e Autoritetit të Menaxhimit të Parqeve Kombëtare dhe Kafshëve të Egra të Zimbabvesë.

Agjencia e parqeve lëshoi ​​leje për të lejuar zhvendosjen e kafshëve për të shmangur “një fatkeqësi të ndodhë”, tha Farawo.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×