Zjarret ‘shkrumbojnë’ Kanadanë, mbi 400 vatra zjarri dhe 4 mln ha pyje të djegura

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbi 400 vatra zjarri vazhdojnë të digjen në lindje të Kanadasë. Që nga fillimi i vitit, në shtetin në fjalë janë djegur 3.8 milionë hektarë pyje dhe vegjetacion, thuajse 15 herë më shumë se mesatarja e dekadave të fundit.

Ekspertët deklarojnë se shkak për këto zjarre të përmasave të mëdha janë bërë ndryshimet e klimës.

Flakët kanë shkaktuar gjithashtu volume masive tymi që janë përhapur edhe në veri-lindje të Shteteve të Bashkuara dhe që kanë kaluar Atlantikun duke arritur në Norvegji, ndonëse në përmasa më të vogla.

- Advertisement -

Prania e theksuar e tymit ka bërë gjithashtu që shumë shtete amerikane dhe jo vetëm të anulojnë fluturimet e avionëve.

Në tërësi, mbi 100 milionë amerikanë janë paralajmëruar për rrezikun që u kanoset nga ndotja e ajrit, edhe pse të premten, cilësia e tij u përmirësua në qytete si Nju Jorku dhe Uashingtoni.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

FOTO| Përfshihet nga flakët kamioni në autostradën Fier-Vlorë

Një kamion ka marrë flakë këtë të hënë në autostradën Fier-Vlorë. Sipas pamjeve të siguruara nga Euroenës Albania kamioni duket teksa digjet në anë të...

“Serbia kërkon të ndezë luftë guerile”, Bido: Policia reagoi profesionalisht

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido ishte i ftuar në Euronews Albania ku ka folur për sulmin e ndodhur mëngjesin e së dielës...

Rikthehet Broja, dëmtohen Cikalleshi e Ismajli. Sylvinho vijon survejimet

Nga Aston Vila, tek po e njëjta skuadër, Armando Brojës i janë dashur 278 ditë kohë për rikuperimin e plotë, ndërsa të dielën u...

TË FUNDIT

FOTO| Përfshihet nga flakët kamioni në autostradën Fier-Vlorë

Një kamion ka marrë flakë këtë të hënë në autostradën Fier-Vlorë. Sipas pamjeve të siguruara nga Euroenës Albania kamioni duket teksa digjet në anë të...

“Serbia kërkon të ndezë luftë guerile”, Bido: Policia reagoi profesionalisht

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido ishte i ftuar në Euronews Albania ku ka folur për sulmin e ndodhur mëngjesin e së dielës...

Rikthehet Broja, dëmtohen Cikalleshi e Ismajli. Sylvinho vijon survejimet

Nga Aston Vila, tek po e njëjta skuadër, Armando Brojës i janë dashur 278 ditë kohë për rikuperimin e plotë, ndërsa të dielën u...

Sulmi në Veri, Blinken: Kosova e Serbia të shmangin tensionet e t’i kthehen dialogut

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka reaguar në lidhje me situatën në Veri të Kosovës, ku i vrarë mbeti një polic dhe u ...

Kompanitë shqiptare investojnë jashtë, niveli më i lartë që nga 2008

Kompanitë shqiptare po investojnë më shumë kapital jashtë vendit. Në pjesën e parë të vitit, vlera e investimit u rrit rreth 40%, në krahasim...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×