English

Zogaj: Për dashurinë dhe vdekjen flitet vetëm me metafora

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në rubrikën “Kronikë në letra” në Euronews Albania këtë të premte ishte i ftuar Preç Zogaj.

- Advertisement -

Teksa foli për poezinë i tha lajmin se në prill do të nis përmbledhjen e tij të parë me 500 poezi .

Më tej ai theksoi se për dashurinë dhe vdekjen flitet vetëm me metafora.

“Ka periudha në jetën e një vendi apo në jetën e një shoqërie njerëzore ku duket sikur poezia tërhiqet dhe i lë vendin formave të tjera  të shprehjes artistike. Poezia është pasqyrë e shpirtit. Poezia është e vetmja që arrin të shprehet me metafora për dy dukuri që  shoqërojnë jetën e njeriut që është dashuria dhe vdekja. Për dashurinë dhe vdekjen nuk ka shpjegim vetëm se me metaforë”-tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×