5 kombet që synojnë Zvicrën, rriten me 31 për qind aplikimet për azil

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

2681 kërkesa për azil janë regjistruar në Zvicër gjatë shtatorit, që paraqet një rritje prej 31 për qind prej 635 kërkesash më shumë se në gusht.

Sipas Sekretariatit Shtetëror për Migracionin, numri i aplikimeve është rritur me 1 138 krahasuar me kohën korresponduese të vitit të kaluar, ku vendet më të rëndësishme të origjinës janë Afganistani dhe Turqia. Për më tepër, 2,877 personave nga Ukraina iu dha mbrojtje e përkohshme gjatë këtij muaji, raporton SchengenVisaInfo.com.

Njoftimi për shtyp i Sekretariatit të Migracionit zbulon më tej se vendet kryesore të origjinës për azilkërkuesit në shtator ishin Afganistani dhe Turqia, përkatësisht me 824 dhe 544 aplikime, të ndjekura nga Siria (180), Eritrea (149) dhe Algjeria (141).

- Advertisement -

Me përjashtim të Algjerisë, e cila mori dy më pak aplikime në krahasim me muajin e kaluar, aplikantët nga të gjitha vendet e mbetura paraqitën më shumë kërkesa për mbrojtje ndërkombëtare në Zvicër.

Nga gjithsej 2 681 aplikime, 85 për qind, ose 2,273, ishin aplikime parësore, që tregon se kjo është hera e parë që këta persona kanë kërkuar mbrojtje në vend. Vendet kryesore të origjinës për aplikimet kryesore për këtë muaj ishin Afganistani (777), Turqia (473) dhe Algjeria (19).

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×