English

5 kombet që synojnë Zvicrën, rriten me 31 për qind aplikimet për azil

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

2681 kërkesa për azil janë regjistruar në Zvicër gjatë shtatorit, që paraqet një rritje prej 31 për qind prej 635 kërkesash më shumë se në gusht.

- Advertisement -

Sipas Sekretariatit Shtetëror për Migracionin, numri i aplikimeve është rritur me 1 138 krahasuar me kohën korresponduese të vitit të kaluar, ku vendet më të rëndësishme të origjinës janë Afganistani dhe Turqia. Për më tepër, 2,877 personave nga Ukraina iu dha mbrojtje e përkohshme gjatë këtij muaji, raporton SchengenVisaInfo.com.

Njoftimi për shtyp i Sekretariatit të Migracionit zbulon më tej se vendet kryesore të origjinës për azilkërkuesit në shtator ishin Afganistani dhe Turqia, përkatësisht me 824 dhe 544 aplikime, të ndjekura nga Siria (180), Eritrea (149) dhe Algjeria (141).

Me përjashtim të Algjerisë, e cila mori dy më pak aplikime në krahasim me muajin e kaluar, aplikantët nga të gjitha vendet e mbetura paraqitën më shumë kërkesa për mbrojtje ndërkombëtare në Zvicër.

Nga gjithsej 2 681 aplikime, 85 për qind, ose 2,273, ishin aplikime parësore, që tregon se kjo është hera e parë që këta persona kanë kërkuar mbrojtje në vend. Vendet kryesore të origjinës për aplikimet kryesore për këtë muaj ishin Afganistani (777), Turqia (473) dhe Algjeria (19).

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?