Rajoni

Rajoni

Vuçiç falënderon Kinën për mbështetjen ndaj integritetit territorial të Serbisë

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç foli sot me zëvendësministrin e Departamentit Ndërkombëtar të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kinës, Qian Hongshan, për aspekte...

Nga nesër pritet ulje e çmimit të bukës në Maqedoni të Veriut

Disa nga furrat e bukës në Maqedoni të Veriut bënë të ditur se nga nesër, 1 dhjetor, qytetarët do të mund të blejnë bukë...

Osmani: Serbia ka krijuar krizë që të mos flitet për marrëveshje finale

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë të mërkurën se Serbia ka krijuar krizë në javët e fundit, në mënyrë që të mos diskutohet...

Mustafi: Pa zgjidhje për Luginën e Preshevës nuk ka normalizim Beograd-Prishtinë

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Serbi, Ragmi Mustafi, tha se kanë marrë mbështetjen e SHBA-së që çështja e “Luginës së Preshevës” të...

‘Botë fantazmë serbe’, protestë kundër Open Balkan në Mal të Zi

Mijëra qytetarë në Mal të Zi kanë protestuar për të tretën herë brenda një muaji. Këtë herë, përveç thirrjeve për zgjedhje të reja dhe tërheqjes...

Gazetari zbulon skenarin: Serbia do territor për të dalë në Adriatik

Gazetari dhe analisti Gazmir Raci, i ftuar në Euronews Albania, u shpreh se Serbia kërkon të krijojë dalje në detin Adriatik. Sipas Racit, Serbia do...

Abazoviç: Ballkani i Hapur dhe Procesi i Berlinit nuk e pengojnë njëri-tjetrin

Procesi i Berlinit dhe Ballkani i Hapur janë dy iniciativa që nuk pengojnë njëra-tjetrën, por gjithashtu veprojnë si "konkurrencë e shëndoshë". Kështu ka deklaruar kryeministri...

Këshilli i BE-së çon përpara procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën

Ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian janë pajtuar të mërkurën për t'i dhënë mandatin Këshillit Evropian që të negociojë procesin e liberalizimit të...

“Anëtarësimi, jo i sigurt në 2030-ën”, Steinmeier në Shkup: Vendin e keni në BE

Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian Brenda vitit 2030 nuk është i sigurt. Qëndrimi i mbajtur më parë nga kryeministri Dimitar Kovaçevski...