English

Kosovë

Kosovë

Kurti: Partnerja jonë tregtare është BE-ja, s’duam të bashkëpunojmë me Rusinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se partnerët kyçë tregtarë të Kosovës janë shtetet e Bashkimit Evropian. Në samitin për investime në Ballkanin Perëndimor, të...

“Pjesë e Serbisë”, Kurti e Bërnabiç përplasen në Londër: Quhet Republika e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç patën një përplasje në Samitin e investimeve në Ballkanin Perëndimor, të organizuar nga...

Borrell: Takimet me Kurtin dhe Vuçiçin në Munih, të pasuksesshme

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se ka pasur takime “të pasuksesshme” me udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë, sa i përket...

Osmani: Ne i qëndrojmë përkrah Ukrainës, liria do të triumfojë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se Kosova i qëndron përkrah Ukrainës në dyvjetorin e pushtimit të saj nga Rusia, duke nënvizuar se...

Escobar: Qeveria e Kosovës nuk po e trajton SHBA-në si partnere

I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se Qeveria e Kosovës, me mospërmbushjen e kërkesës amerikane për çështjen e dinarit serb, nuk...

Tensionet Kosovë – Serbi, BE kërkon që çështja e dinarit të zgjidhet në dialog

Bashkimi Evropian ka përsëritur se dëshiron t’u ndihmojë Kosovës dhe Serbisë që të gjejnë një zgjidhje për çështjen e përdorimit të dinarit serb në...

Osmani: Çështja e dinarit e zgjidhshme, s’duhet të shkonim në përplasje me aleatët

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë të premten se çështja e ndalimit të dinarit serb në Kosovë mund të zgjidhet brenda vendit dhe...

Po kalonte rrugën, aksidentohet bashkëshorti i këngëtares së njohur shqiptare

Hajrush Behluli, bashkëshorti i këngëtares së njohur Shkurte Fejza është aksidentuar nga një makinë ditën e sotme në Prizren. Sipas mediave të Kosovës, aksidenti ka...

Osmani: Do të ndërtohet një qendër rajonale për gratë dhe sigurinë në Kosovë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka bërë të ditur të premten se, në bashkëpunim me Departamentin amerikan të Shtetit, në Kosovë do të ndërtohet...