Kulturë

Kulturë

’’Mmic’’ sjell Baldwin në Tiranë, një histori e trilluar mbi të vërtetën

Aktorët Natalia Sanchez dhe Wiliam Baldwin kanë vizituar Shqipërinë si pjesë e kastit të filmit "My mother is a Cosmonaut". Një histori e trilluar, me një zanafillë të vërtete nga regjisori Andi Deliana. ‘’My...

“Koloneli Zog” në Durrës, shfaqja trajton kontradiktat e popujve të Ballkanit

Një trupë e përzgjedhur aktorësh, nën regjinë e Xhuliano Briskut kanë sjellë në skenën e teatrit “Aleksandër Moisiu” një satirë të epokës në të...

Një mbrëmje me Maria Callas, 99 vjetori i sopranos sjell në COD zërat e rinj

Artist lind ose nuk je. Kjo frazë e Maria Callas bën edhe një herë shumëkënd të besojë se një artiste si ajo kishte një dhunti...

‘’Hapat’’ e regjisorëve të rinj, festivali i teatrit vë përballë artistët e skenës

Drama e një çifti mes karrierës dhe intimitetit të tyre, "Koncerti’" ishte shfaqja që hapi në skenën e teatrit eksperimental "Kujtim Spahivogli" siparin e...

Shfaqja e Eno Peçit që bën bashkë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë

Exil është baleti me koreografi nga Eno Peçi që bën bashkë në Tiranë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë. Një koreografi që ka...

Muaji i festivalit europian, në 35 qytete shfaqen filma në secilën gjuhë

Në Athinë, sikundër në 35 qytete evropiane, ka nisur muaji europian i filmit i organizuar nga Akademia Europiane e Kinemasë. Kinemaja Trianon, një nga kinematë...

Nga “Eposi i Kreshnikëve” te “Marubi”, Shqipëria bën gati katër dosje për në UNESCO

Ministrja e Kulturës Elva Margariti, ka bërë me dije se po përgatisin dosje të tjera që disa pjesë të trashëgimisë kulturore të vendit tonë...

Xhubleta shqiptare në UNESCO, Margariti: Puna ka nisur që në 2019, arsyeja

Xhubleta është tashmë pjesë e trashëgimisë kulturore jo-materiale botërore nën mbrojtjen e UNESCO- s. Veshja tradicionale e grave të Malësisë, më shumë se 4 mijë...

Xhubleta 4 mijë vjeçare në UNESCO! Margariti jep lajmin

Xhubleta është tashmë pjesë e trashëgimisë kulturore jomateriale botërore nën mbrojtjen e UNESCO- s. Veshja tradicionale e grave të Malësisë, më shumë se 4 mijë...