Evropa

Evropa

Shkolla me printer 3D për Ukrainën, projekti i OJQ-ve për rindërtimin e vendit

Lufta në Ukrainë ka çoroditur sistemin shkollor në vend. Këta fëmijë në Lviv, në perëndim të vendit, kanë vazhduar të marrin mësim dhe kanë...

Vende për 400 mijë punëtorë të kualifikuar, Gjermania lehtëson rregullat e punës

Qeveria gjermane njoftoi sot se planifikon të lehtësojë rregullat ligjore për hyrjen e emigrantëve që vijnë nga vendet jashtë BE-së, me qëllim që të...

Gjykatë për krimet ruse, BE: Ukraina të rindërtohet me paratë e oligarkëve

Bashkimi Evropian do që Rusia të mbahet përgjegjëse për krimet e kryera në Ukrainë. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka propozuar...

Jens Stoltenberg viziton Berlinin

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg do të vizitojë Gjermaninë. Stoltenberg do të qëndrojë në Berlin nga sot (30 nëntor) deri më 2 dhjetor...

Inflacioni në Eurozonë shënon rënie në nëntor

Norma vjetore e inflacionit qëndroi në 10% në eurozonë këtë muaj, nga 10.6% në tetor, tha Eurostat të mërkurën. Sipas vlerësimit të parë të Eurostat-it,...

Italia: Evropa duhet të kufizojë ndikimin rus në Ballkan

Evropa duhet të rrisë prezencën e saj në Ballkanin Perëndimor për të kufizuar ndikimin e Rusisë. Kjo ishte deklarata e ministrit të Jashtëm italian, Antonio...

Hungari, një e katërta e pikave të karburantit kanë probleme me furnizimin

Rreth një e katërta e pikave të karburantit në Hungari kanë probleme me furnizimin, duke përfshirë 100 prej tyre në pronësi të grupit të...

Ekonomia zvicerane u rrit në mënyrë modeste në tremujorin e tretë

Ekonomia e Zvicrës u rrit në mënyrë modeste në tremujorin e tretë, në një mjedis inflacioni të lartë që uli shpenzimet e qytetarëve, tregojnë...

Pasuria e rusëve për Ukrainën, Brukseli propozon plan për konfiskim të aseteve ruse

Komisioni Evropian ka propozuar të mërkurën një plan për të konfiskuar asetet ruse, që janë ngrirë si pasojë e sanksioneve për ndëshkim të Moskës...