trump

Gjykata “rrëzon” Trump

Gjykata e Lartë e SHBA-së ka urdhëruar që formularët e taksave të ish-presidentit Donald Trump t'i jepen një komiteti të Kongresit...

Trump shpall kandidaturën për president në 2024

Ish-presidenti Donald Trump njoftoi të martën mbrëma se do të kërkojë nominimin presidencial republikan në 2024. “Për ta bërë Amerikën të madhe...

Trump çon në humbje republikanët

Demokratët në SHBA marrin frymë lirisht pasi arritën të ruajnë kontrollin në Senat. Ata fituan një garë të rëndësishme siç ishte ajo...

Trump kërcen në dasmën e së bijës, Tiffany Trump martohet mes luksit me miliarderin

Edhe pse problemet me drejtësinë janë të shumta edhe pse republikanët e fajësojnë për rezultatin e dobët në zgjedhje, në familjen...

Kush është Ron DeSantis, guvernatori që mund të kërcënojë kandidaturën e Trump 

Vetëm pak orë pas shpalljes së rezultateve të para të zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ish-presidenti Donald Trump i...

Trump sulmon De Santis: Politikan mesatar, merita ime nëse u bë guvernator

Ish-presidenti Donald Trump sulmoi publikisht guvernatorin e Floridës, Ron De Santis, përmes një deklarate ku thoshte se, politikani që ai ndihmoi...

Thirrja e Ervin Bushatit: Biden dhe Trump të ikin, duhet ndërrim gjaku në SHBA

Ish-deputeti i Partisë Socialiste Ervin Bushati tha në “Now me Erla Mëhillin” se Joe Biden dhe Donald Trump nuk duhet të...

Mbështetësit e Trump drejt Kongresit, Senati mbetet demokrat

Shpresa e republikanëve për një “revolucion të kuq” për të siguruar kontrollin e Kongresit u zbehën të mërkurën teksa demokratët e...

Trump për blerjen e Musk: Twitter më në fund është në duart e arsyes

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha sot se i vjen mirë që Twitter është në “duart e arsyes”, pasi miliarderi amerikan...

Trump padit CNN për shpifje, kërkon 475 milionë dollarë dëmshpërblim

Ish-presidenti i SHBA-së Donald Trump ngriti të hënën një padi për shpifje kundër CNN, duke kërkuar 475 milionë dollarë dëmshpërblim. Ai pretendon...

Miratohet hetimi i mëtejshëm i dokumenteve të sekuestruara nga Trump

Departamenti Amerikan i Drejtësisë mund të vazhdojë shqyrtimin e dokumenteve konfidenciale të sekuestruara nga FBI në pronën e ish-presidentit amerikan Donald...

Paditet Donald Trump, ish-presidenti dhe fëmijët akuzohen për mashtrime financiare

Donald Trump dhe tre nga fëmijët e tij janë paditur të martën nga prokuroria e Nju Jorkut për mashtrim financiar përmes...

Trump kritikon Biden për vendin ku ishte ulur në funeralin e mbretëreshës

Ish-presidenti amerikan Donald Trump kritikoi Joe Biden pasi ai u ul në rreshtin e 14-të në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II,...

Trump drejt inkriminimit, prokurorët refuzojnë marrëveshjen

Prokurorja e përgjithshme e Nju Jorkut, Letitia James i ka hapur rrugë inkriminimit të Donald Trump, lidhur me çështjen që ka...

‘Dosja Trump’, një ekspert i specializuar do të analizojë dokumentet

Gjyqtarja federale Eileen Cannon ra dakord sot të caktojë një ekspert të posaçëm për të shqyrtuar dokumentet e sekuestruara nga FBI-ja...

Trump shtyn rikandidimin, pret zgjedhjet e mesmandatit para se të nisë fushatën

Donald Trump po shqyrton pritjen deri në përfundim të zgjedhjeve të mesmandatit, që mbahen në nëntor, para se të nisë fushatën...