Bota

Bota

Zbulohet ilaçi kundër alzhajmerit, vonon me 5 muaj degradimin e trurit tek njeriu

Një ilaç eksperimental kundër Alzhajmerit ngadalësoi për herë të parë progresin e kësaj sëmundjeje që prek trurin. Studiuesit nuk mund të parashikojnë ende efektet...

Më parë kamariere, sot sozi e Kate Middleton, historia e 35-vjeçares nga Anglia

Heidi Agan punonte si kamariere kur të gjithë nisën t’i vinin në pah ngjashmërinë me Kate Middleton. 35-vjeçarja pati një kthesë të fuqishme në jetën...

Senati amerikan miraton projektligjin për mbrojtjen e martesave të të njëjtit seks 

Senati amerikan ka miratuar një projektligj për të mbrojtur martesat e të njëjtit seks, një masë që i përgjigjet shqetësimeve se Gjykata e Lartë...

SHBA ‘përkulet’ para Macron, për herë parë me Biden në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti francez Emmanuel Macron ka mbërritur në Uashington DC. Kjo është vizita e parë shtetërore i ftuar nga homologu Joe Biden. Kjo vizitë do të...

Jennifer Lopez: Kur Ben dhe unë u ndamë, mendova se do të vdisja 

Jennifer Lopez dhe dashuria e saj shumëvjeçare, aktori Ben Affleck, u martuan këtë verë pasi rindezën romancën e tyre vitin e kaluar. Këngëtarja, e cila...

Zjarr në një magazinë nafte në Rusinë perëndimore 

Në një magazinë në rajonin Bryansk, në perëndim të Rusisë, tanket e naftës në rreth 1800 metra katrorë morën flakë sot, njoftoi guvernatori lokal...

Twitter njofton anulimin e masave për dezinformatat rreth COVID 

Kompania amerikane Twitter tha se po i jep fund masave për të luftuar dezinformatat në lidhje me virusin Covid-19, të cilat përfshijnë etiketa dhe...

Një ilaç i ri për Alzheimerin, cilësohet zbulim i rëndësishëm

Shkencëtarët e kanë konsideruar si tejet të rëndësishëm zbulimin e një ilaçi që besohet se ngadalëson shkatërrimin e trurit nga sëmundja e njohur si...

BE “zbulon” 2.2 mld euro mashtrime me TVSH-të, Shqipëria pjesë e listës së zezë

Bashkimi Evropian njoftoi sot se ka zbuluar një mashtrim ndërkombëtar tatimor që arrin vlerën e 2.2 miliardë eurove. Në këtë mega mashtrim janë përfshirë mbi...