Vodhën rreth 1 kg flori, detaje të reja nga grabitja në argjendarinë në Kamëz

Detaje të reja kanë dalë nga grabitja e argjendarisë në Kamëz. Një nga autorët sipas dëshmisë së pronares ka pasur dialekt jugor, ndërsa kanë...

Blinken uron Shqipërinë për festën e Pavarësisë: Krenarë për aleatë si ju

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar Shqiparinë për 111-vjetorin e Pavarësisë. Përmes një deklarate të publikuar në faqen zyrtare të DASH, Blinken...

Me flamuj, motorë dhe simbole Kombëtare, mbahet “Parada e Shqiptarëve” në Tiranë

Ka nisur në Tiranë “Parada e Shqiptarëve”, ku shqiptarë nga treva të ndryshme janë mbledhur për të festuar 111 vjetorin e Pavarësisë. Nga pamjet duket...

“Flamuri, Pavarësia, Bashkimi, Liria”, Kurti uron nga Vlora shqiptarët

Kreu i qeverisë së Kosovës Albin Kurti ka mbërritur në Vlorë në kuadër të Ditës së 111-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Në një prononcim të...

Dita e Pavarësisë bën bashkë Ramën dhe Kurtin, mbahet ceremonia në Vlorë

Ka nisur ceremonia zyrtare për Ditën e Pavarësisë në “Sheshin e Flamurit” në qytetin e Vlorës. Të panishëm kanë qenë zyrtarë të lartë të shtetit...
ZGJEDHJET VENDORE NË KOSOVË

Shpend Ahmeti i uron fitoren Ramës, përgëzon Vitinë për fushatën

Kryetari aktual i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka uruar Përparim Ramën që pritet të jetë tashmë pasardhësi i tij në krye të Komunës së Prishtinës. “Përparimit...

Lutfi Haziri ia uron fitoren Lëvizjes Vetëvendosje në Gjilan

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Gjilanit, Lufti Haziri ia ka uruar fitoren kandidatit të Lëvizjes Vetëvendosje, Alban Hyseni. Përmes një postimi...

PDK: Populli ia ktheu shpinën Albin Kurtit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi tha se partia e tij, në raundin e balotazhit fitoi në pesë komuna. Ai tha se ky...

REZULTATET: LDK e PDK marrin nga 5 komuna, LVV siguron 4 fitore

Lëvizja Vetëvendosje ka arritur të fitojë vetëm një nga katër komunat më të mëdha në Kosovë. Lidhja Demokratike e Kosovës ka arritur një fitore të...

LEXIM I KËSHILLUAR

The Economist: Donald Trump përbën rrezikun më të madh për botën në vitin 2024

NGA THE ECONOMIST Në edicionin e kësaj jave The Economist botoi “Bota gjatë vitit 2024”, udhëzuesin vjetor të 38-të, mbi parashikimet për vitin e ardhshëm,...

Netanyahu është një mallkim mbi shpatullat e Biden

"Kryeministri i Izraelit po pengon zgjidhjen me dy shtete që është qëllimi i presidentit amerikan". Nga Edward Luce Avokatët janë mësuar që kurrë të mos i...

Si Putin mund të përfitojë nga lufta mes Izraelit dhe Hamasit

Nga Steve Rosenberg Është joshëse ta shohësh Vladimir Putinin si një horr të stilit James Bond, i ulur në një panel gjigant kontrolli, në një...Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×

KRYESORE NGA VENDI

Kush është shqiptarja që u shpall mësuesja e vitit në Britaninë e Madhe

Mësuesja shqiptare Mimoza Baci është vlerësuar me titullin mësuesja e vitit në Mbretërinë e Bashkuar nga FETN (Rrjeti Tutorial i Arsimit të Mëtejshëm). Çmimi 'Mësuesi personal...

FOTO| Mjeti me të cilin lëvizën autorët e grabitjes në Kamëz

Një argjendari është grabitur nën kërcënimin e armës mbrëmjen e së martës në Kamëz. Euronews Albania ka siguruar fotot e automjetit me të cilin kanë...

Motoristët nga Nju Xhersi: Njerëzit në Shqipëri më të dashur se në Amerikë

Një grup motoristësh që kanë marrë pjesë gjithnjë në paradat në Amerikë, ky 28 Nëntor i gjeti në Shqipëri. Ata treguan se janë të emocionuar...

IGJEUM: Do të vijojë përkeqësimi i motit, reshje të dendura në Librazhd

Librazhdi ështe përfshirë nga reshje të dendura shiu që nuk pushojnë prej disa orësh dhe erëra të forta. Po kështu sipas parashikimit të IGJEUM...

Rita Ora uron 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Këngëtarja kosovare me famë botërore, Rita Ora ka uruar 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Urimin këngëtarja e njohur ka zgjedhur ta bëjë përmes disa fotografive...

Grabitet argjendaria në Kamëz, policia në vendngjarje

Një argjendari është grabitir nën kërcënimin e armës mbrëmjen e së martës në Kamëz. Policia tha se ngjarja ndodhi rreth orës 17:15, në rrugën “Nënë...

Xhaka, Shaqiri dhe Daku urojnë 111-vjetorin e Pavarësisë

Futbollistët Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri dhe Mirlind Daku kanë uruar përmes postimeve në rrjete sociale 111-vjetorin e Pavarësisë. Sot mbushen 111 vjet nga dita kur...

Rrëshqitje dherash në rrugët rurale në Gjirokastër, ndërhyjnë Emergjencat

Reshje intensive që përfshinë ditën e sotme zonën e Gjirokastrës kanë shkaktusr rrëshkitjen e dherave në disa rrugë ruralë. Si shkak i erozionit ka vështirësi...


Si arriti Katari të shpëtojë marrëveshjen e brishtë të armëpushimit?

Marrëveshja dukej se ishte në prag të dështimit. Hamasi – grupi palestinez i shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian –...

Pse Geert Wilders mund të jetë një rrezik serioz për Europën 

Trendi i populizmit duket ne rritje këto kohë në BE dhe kjo shihet shqetësuese edhe për faktin se në mesin e viti të ardhshme...

Ben Blushi: A mund të jetë Izraeli anëtar i NATO-s?

Disa ditë më parë kur Kosova po luante futboll me Izraelin po mendoja se pse Izraeli nuk është anëtar i NATO-s. Izraeli ka 30...

Ben Blushi: Si mund të jetë Europa pa kisha dhe pa parti

Nga Ben Blushi Europa i ngjan një statuje të vjetër të cilës po i lëkunden këmbët. Dy këmbët mbi të cilat ajo ka qëndruar për...

Yuval Noah Harari mbështet kritikën e indiferencës majtiste ndaj mizorive të Hamasit

Historiani izraelit Yuval Noah Harari ka mbështetur akademikët dhe aktivistët për paqen në atdheun e tij në një sulm ndaj “indiferencës” së disa progresistëve...

“Patologjitë hakmarrëse”- Analiza e Adam Shatz për luftën në Gaza

Nga Adam Shatz Më 16 tetor, prezantuesja e podkastit The Daily të New York Times, Sabrina Tavernise bisedoi me dy palestinezë në Rripin e...

Për të fituar luftën, për të mposhtur Hamasin dhe për të ndaluar vendbanimet

Nga Thomas L. Friedman Unë kam një admirim të madh për mënyrën sesi Presidenti Biden ka përdorur ndjeshmërinë dhe praninë e tij fizike në Izrael...

Ben Blushi: Pse fiton Kombëtarja e Shqipërisë

Nga Ben Blushi Shqiptarët luajnë futboll prej gati 100 vitesh, por asnjëherë ata nuk kanë fituar kaq shpesh dhe kaq lehtësisht, si kohët e fundit....

CIA e pranon: Puçi që mbështetëm në vitin 1953 në Iran ishte jodemokratik

Duke zbardhur hollësi të reja të njërit prej operacioneve më të famshme të CIA-s – tërheqja e fshehtë e gjashtë diplomatëve amerikanë të cilët...

Tmerri i Hamasit është gjithashtu një mësim mbi çmimin e populizmit

Nga Yuval Noah Harari Izraelitët po përpiqen të kuptojnë atë që sapo ka ndodhur. Fillimisht e krahasuam katastrofën aktuale me Luftën e Yom Kipur të vitit...

“Të zhdukim Izraelin”- Çfarë është Hamasi, doktrina dhe historiku i grupit militant

Masakra e më shumë se 1200 qytetarëve izraelitë – shumica dërrmuese e tyre civilë – ka përqendruar vëmendjen globale në pyetjen se çfarë është...

Çfarë është Hamasi, kur u themelua dhe kush e mbështet

Grupi palestinez, Hamas, nisi më 7 tetor një sulm të befasishëm nga Gaza në Izrael. Ngjarja u përshkrua si një nga përshkallëzimet më serioze të...


Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×KRYESORE NGA RAJONI DHE BOTA

Stoltenberg: Ja ku dallojnë lufta në Ukrainë dhe ajo në Gazë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të martën se ligji ndërkombëtar duhet të vlejë për çdo konflikt, por shtoi se lufta në...

Borrell thirrje Kosovës dhe Serbisë nga selia e NATO-s: Zbatoni marrëveshjet!

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, ka deklaruar se konflikti mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë një nga pikat kyçe të diskutimit...

Katër të vrarë nga sulmet ruse në ndërtesat e banimit në Ukrainë, thotë Kievi

Rusia i ka sulmuar një ndërtesë banimi dhe disa shtëpi private në Ukrainë të martën, duke i vrarë katër njerëz dhe plagosur pesë të...

Erdogan: Izraeli duhet të gjykohet për “krime lufte” në Gazë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i ka thënë të martën sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, se Izraeli duhet të...

VIDEO| Stuhi në Mal të Zi, era e fortë rrezikon të përmbysë anijen turistike

Anija turistike Amadea, i cili është në pronësi të një kompanie gjermane, tërhoqi vëmendjen e vendasve kur për pak u përmbys mëngjesin e sotëm...

Finlanda do të mbyllë të gjithë kufijtë me Rusinë pas rritjes së emigrantëve

Finlanda do të mbyllë të gjithë kufirin e saj lindor me Rusinë, për shkak të shqetësimeve për migrimin. Kryeministri Petri Orpo e bëri njoftimin gjatë një konference...

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.

Festa unike e tifozëve nga Shkupi, dhurojnë gjak për 28 Nëntor

Grupi i tifozëve “Shvercerat” nga Shkupi kanë festuar 28 Nëntorin në mënyrë unike. Në stadium, por jo duke tifozuar. Duke dhënë gjak. Të organizuar së bashku...

Franca ndalon pirjen e duhanit në vende publike

Franca do të ndalojë pirjen e duhanit në plazhe dhe vende të tjera publike, si parqe dhe pyje, si pjesë e një plani kombëtar...

Shtëpia e Bardhë përshëndet zgjatjen e armëpushimit në luftimet Izrael-Hamas

Shtëpia e Bardhë përshëndeti lirimin e pengjeve të Hamasit gjatë fundjavës dhe zgjatjen dy ditore të armëpushimit, me shpresën se brenda kësaj periudhe edhe...

Kurti: Sot nuk është dita që të flasim për dallimet politike, jemi bashkë

Kreu i qeverisë së Kosovës Albin Kurti ka uruar sërish shqiptarët nga Vlora aty ku ishte i pranishëm ditën e sotme në kuadër të...

TË FUNDIT

Emocionojnë fëmijët shqiptarë në Gjermani, këndojnë dhe recitojnë shqip

Anduena Stephan, Konsulle e Nderit e Shqipërisë në Gjermani tregoi në një intervistë për Euronews Albania se me rastin e Ditës së Pavarësisë kanë...

“Krenari të ngremë flamurin shqiptar në SHBA”, flet sherifi shqiptar nga New Jersey

Edhe në SHBA shqiptarët kanë festuar që në orët e para të mëngjesit Ditën e Pavarësisë. Gazetari Denion Ndrenika në një lidhje me Euronews Albania...

1304 metra kuq e zi me origam, flet artistja që krijoi flamurin më të madh në botë

Artistja nga Kosova, Arbnora Fejza, emri i të cilës është shkruar tre herë në librin e rekordeve botërore Guinnes ne kuadrin e festes se...

Flamuri shqiptar drejt rekordit Guiness! Projekti që nderon shqiptarët

Artistja nga Kosova, Arbnora Fejza, emri i të cilës është shkruar tre herë në librin e rekordeve botërore Guinnes ne kuadrin e festes se...

Nxirren të gjithë punëtorët e ngujuar në një tunel në Indi para dy javëve

Ekipet e shpëtimit i kanë nxjerrë të gjithë 41 punëtorët e ndërtimit të cilët kishin mbetur të ngujuar në një tunel bjeshkor në Indi,...

Kriset marrëdhënia Barcelona-Xavi, katalanasit kritika për humbjen e kreut

Aventura e Xavi Hernandez në krye të Barcelonës mund të përfundojë më shpejt nga ç’pritej, kjo për faktin se marrëdhënia mes palëve është krisur. Sipas...

EMISIONETKËNDVËSHTRIME Një këndvështrim në një botë ku të gjitha këndvështrimet kanë rëndësi

Ben Blushi: Zjarret e Pishporos!

Nga Ben Blushi Pishporo është një bashkim fshatrash mes Semanit dhe Vjosës. Një fshat quhet Poro dhe fshati tjetër quhet Pishë dhe të dy bashkë...

Deputetja britanike: Të krijohet një aleancë e re SHBA-Britani-Kosovë

Nga Alicia Kearns, ligjvënëse britanike Mosndëshkimi ngjall përbuzje për sundimin e ligjit dhe rendit. Ne po e shohim këtë në Ballkan, ku sulmet e organizuara...

Koha të mendohet për planin B për Ukrainën

“Kur ka mundësi për të negociuar, kur paqja mund të arrihet, kapeni momentin”. Kështu ka deklaruar shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë amerikane,...

Pse ideja e një mobilizimi të ri “çmend” Putin

Një ruse, që u identifikua si Yellena, u paraqit në telekonferencën e drejtpërdrejtë të organizuar më herët gjatë këtij muaji nga guvernatori i rajonit...

VIDEO

Lonely Planet: Sa shpenzoi një turiste britanike për 4 ditë në Tiranë

Në “Lonely Planet”, një website ku ka informacione mbi udhëtimet, ishte publikuar një guidë e britanikes Laura Millar dhe partnerit të saj Dan në...

Kasapi: Vendosa të marr patentën kur isha 55 vjeç, ja çfarë më thanë familjarët

Mikel Paçuku, me profesion kasap, vendosi të merrte patentën kur ishte 55-vjeç. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania, Paçuku u shpreh se patenta...

Prostitucioni në qendrat e masazheve, gazetarja: Vajzat janë nën 35 vjeçe

Gazetarja Aida Topalli thotë se vajzat që shfrytëzohen për prostitucion në qendrat e masazheve, janë nën 35 vjeç. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews...

“Luftoja me të pamundurën”, flet e ëma e 23-vjeçarit me sindromën Down

Mirela Troka, e ëma e Gersi Trokës, kampionit të notit me sindromën Down, ka treguar për vështirësitë që ka kaluar për trajtimin e kësaj...

Zaimi: Personat me sindromën Down nuk duhet të trajtohen sikur po bën bamirësi

Emanuela Zaimi, themeluese e Down Syndrome Albania, thotë se personat me sindromën Down nuk duhet të trajtohen sikur po bën bamirësi. Në emisionin "Good Morning...

Blendi Gonxhja: Patenta do rinovohet vetëm 4 herë gjatë gjithë jetës

Drejtori i DPSHTRR, Blendi Gonxhja thotë se pas ndryshimeve në Kodin Rrugor, do të ndryshojë edhe skema e rinovimit të lejeve të drejtimeve. Në emisionin...

Gonxhja: Shqipëria, më mirë se Rumania dhe Bullgaria për sigurinë rrugore

Drejtori i DPSHTRR, Blendi Gonxhja deklaroi se statistikisht, Shqipëria është më mirë se disa vende të rajonit në lidhje me sigurinë rrugore. Në emisionin "Good...

Mot pranveror, temperatura deri në 25 gradë këtë javë

Meterologu Hakil Osmani thotë se duke filluar dita e mërkurë kësaj jave, do të kemi përmirësim të kushteve të motit. Në emisionin "Good Morning Albanians"...

Stomatologia tregon disa nga sëmundjet që shkakton moslarja e dhëmbëve

Moslarja e dhëmbëve mund të shkaktojë disa sëmundje të zemrës. Kështu u shpreh stomatologia Alba Myrto në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania. Myrti nënvizoi...

Stomatologia: Dhëmbët duhen larë për jo më pak se 2 minuta

Stomatologia Alba Myrto thotë se dhëmbët duhen larë për jo më pak se 2 minuta. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania, Myrto u...

La fermën, historia e shqiptarit që emigroi për të punuar në ndërtim në Itali

Fermeri Alban Çakalli tregoi rastin e një fermeri tjetër, i cili la fermën e tij në Shqipëri, për të punuar në ndërtim në Itali. Në...

Denoncimi i Shabanit: Shoferët e urbanëve me celularë në vesh, më dërgojnë video

Kryetari i Nismës Thurrje, Endrit Shabani thotë se shoferët e urbanëve më Tiranë e përdorin shpesh celularin gjatë punës dhe ka raste të shumta...

Endrit Shabani: 11 linjat e transportit publik në Tiranë janë monopol i privatit

Kryetari i Nismës Thurrje, Endrit Shabani deklaroi se 11 linjat e transportit publik në Tiranë janë monopol i sektorit privat. Në emisionin "Good Morning Albanians"...

Propozimi i mjekut: Fundjava të gjata pushimi që të reduktohet stresi i punës

Neurokirurgu Artid Lame thotë se edhe në Shqipëri, punonjësit duhet të marrin fundjava të gjata pushimi që të reduktohet stresi, ashtu sikurse bëjnë disa...

“Turbullim, mpirje e gjymtyrëve”, si ta kuptoni që dikush pëson goditje në tru

Mjekja neurologe, Entela Basha thotë se përmes disa simptomave, mund të kuptohet nëse dikush ka pësuar goditje në tru. Në emisionin "Good Morning Albanians" në...

“Gruaja ime e ndjerë më shikon çdo ditë, dje më foli”, Qiriaqi s’i përmban dot lotët

Vrapuesi Sotir Qiriaqi thotë se edhe pse bashkëshortja e tij nuk jeton më, ajo i flet kur i shkon për vizitë në varreza. Teksa u...

Eksperti i sigurisë rrugore: Nëse e paguan brenda 30 ditëve, gjoba ulet me 20%

Eksperti i sigurise rrugore, Islam Qibini deklaroi se është bërë një propozim për ndryshim të dispozitës në Kodin Rrugor, sa i përket likuidimit të...

“Prej 20 vitesh nuk vesh këpucë”, amerikani: Këmbët më janë forcuar shumë

Për dy dekada, amerikani Joseph DeRuvo Jr., 59 vjeç, ka jetuar një jetë pothuajse tërësisht i zbathur duke shkuar pa këpucë në çdo vend. Në...

Gazetari: Femrat në timon ngatërrojnë pedalen e gazit me frenat, shkak për aksidente

Gazetari Esido Barkaj thotë gjatë kohëve të fundit, ka një rritje të numrit të aksidenteve në zonat urbane. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews...

Eksperti: Buzëkuqi dhe celulari, arsyet pse femrat hutohen kur drejtojnë makinën

Eksperti i sigurise rrugore, Islam Qibini thotë se femrat janë më të kujdesshme se meshkujt përsa i përket shpejtësive mbi normat e lejuara. Në emisionin...

Mjekja tregon “3 armiqtë” kryesorë të veshkave

Mjekja nefrologe, Marsida Duli deklaroi se qyetetarët duhet të bëjnë kujdes me dietën ushqimore. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania, Duli u shpreh...

1 në 7 të rritur në Shqipëri vuajnë nga sëmundjet kronike të veshkave

Mjekja nefrologe, Marsida Duli deklaroi se 1 në 7 të rritur në Shqipëri vuajnë nga sëmundjet kronike të veshkave. Në emisionin "Good Morning Albanians" në...

Mjekja: Simptomat e veshkave shfaqen pasi janë dëmtuar mbi 90 %

Mjekja nefrologe, Marsida Duli thotë se simptomat e veshkave shfaqen pasi janë dëmtuar mbi 90 %. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania, Duli...

Gjinekologia tregon rastin: Çifti me 4 fëmijë më gënjeu, burri nuk donte vajzë

Mjekja gjinekologe, Mirvete Shabani thotë se në Kosovë ka pasur një rast kur një çift e gënjeu e fëmijëve, pasi burri nuk donte vajzë. Në...

Në Kosovë, raste kur duan të abortojnë fëmijën kur është vajzë

Mjekja gjinekologe, Mirvete Shabani thotë se në Kosovë ka raste kur çiftet duan të abortojnë fëmijën kur është vajzë. Në emisionin "Good Morning Albanians" në...

“Sa nuk më ranë të fikët”, ish mësuesja tregon si u emërua nga Tirana në Mirditë

Ish mësuesja, Ilmiana Bujari tregoi përjetimet e saj në lidhje me këtë profesion, të cilin e ka ushtruar për shumë vite. Në emisionin "Good Morning...

Alimehmeti i bindur: Rritja e pagës së mjekëve për fushatë elektorale

Mjeku Ilir Alimehmeti thotë se rritja e pagës së mjekëve specialistë, duke filluar nga 30 prilli, bëhet për fushatë elektorale për zgjedhjet lokale të...

A ka lidhje tensioni i gjakut me atë të syrit? Mjekja okuliste sqaron pacientët

Mjekja okuliste, Klajda Bardhi thotë se tensioni i syri dhe tensioni i gjakut janë të ndryshme dhe nuk kanë lidhje me njëra-tjetrën. Në emisionin "Good...

1-vjetori i luftës në Ukrainë, Euronews raporton situatën nga Kievi

Sot shënohet 1 vit që kur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës. Gazetari i Euronews Albania, Xhemajl Rexha, i cili ndodhet në Kiev, deklaroi se...

Pse nënat mbi 35 vjeçe rrezikojnë më shumë gjatë shtatzanisë

Gjinekologia Elinda Gjata deklaroi se nënat mbi moshën 35-vjeç rrezikojnë më shumë gjatë shtatzanisë. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania, Gjata u shpreh...

Gjinekologia: Mbi 50% e shtatzanive ndodhin pa plan, duhen bërë analizat periodike

Gjinekologia Elinda Gjata thotë se sipas raportimeve shkencore, mbi 50%e shtazanive ndodhin pa u planifikuar. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania, Gjata u...

Risi, një aplikacion që ndalon imazhet me abuzimin e fëmijëve

Siguria e fëmijëve në internet është një nga tematikat më delikate dhe të rëndësishme për t'u trajtuar, sidomos me zhvillimin që ka marrë teknologjia. Implementimi...

Deti i Vlorës tërhiqet më shumë se vitet e kaluara, pse po ndodh kjo zbaticë?

Tërheqja e detit është një fenomen që ndodh vit pas viti, sikurse ka ndodhur edhe vitin e kaluar dhe ka qënë me e dukshme...

Pse bien peshq nga qielli në Australi? E shpjegon studiuesi

Historiani dhe studiuesi, Naim Flamuri ka komentuar fenomenin e rrallë në Australi, ku shumë peshq kanë rënë nga qielli. Në emisionin "Good Morning  Albanians" në...

Gjeologu: Shtëpia ime duron tërmet deri në magnitudë 8.9, por siguri të plotë nuk ka

Gjeologu turk, Abuzer Sariras thotë se banesa e tij në fshat mund të durojë një tërmet deri në magnitudë 8.9, pasi është ndërtuar me...

Nuk përjashtohet një tjetër tërmet më i fortë, thotë gjeologu turk

Gjeologu turk, Abuzer Sariras nuk e përjashton mundësinë që në Turqi të ketë një tërmet edhe më të fortë se ai i pak ditëve...

Gjeologu turk: Tërmeti ishte i pritshëm, e kemi paralajmëruar për këtë zonë sizmike

Gjeologu turk, Abuzer Sariras thotë se ishte paralajmëruar më herët për një tërmet të fortë në Turqi. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania,...

Syla: E mora vajzën 2 vjeçe nga gërmadhat e tërmetit, njohu familjarët dhe qeshi

Komandanti i kontigjentit të FSK-së në Kosovë, Egzon Syla tha se ekipet kosovare kanë nxjerrë të gjallë dy persona që ndodheshin nën rrënoja në...

Komandanti i ushtrisë së Kosovës: Nxorrëm dy persona të gjallë nga godina 7-katëshe

Komandanti i kontigjentit të FSK-së në Kosovë, Egzon Syla deklaroi se ekipet kosovare kanë nxjerrë të gjallë dy persona që ndodheshin nën rrënoja në...

Të bësh humor me vdekjen për klikime, pastori e sipërmarrësja nuk bien aspak dakord

Baltazar Lemos, 60 vjeç, nga Brazili, njoftoi vdekjen e tij në mediat sociale dhe organizoi një funeral te rremë për miqtë dhe familjen e tij. Pastori...

60-vjeçari u shtir si i vdekur, psikologia: E shikoj si një lloj kurioziteti

Baltazar Lemos, 60 vjeç, nga Brazili, njoftoi vdekjen e tij në mediat sociale dhe organizoi një funeral te rremë për miqtë dhe familjen e...

EMISIONETMË TË LEXUARAT

Cilat janë fjalët më të kërkuara në Google nga shqiptarët për vitin 2023

Nga ChatGPT deri tek kërkime për punë, këto janë fjalët kyçe më të kërkuara nga shqiptarët në dritaren kërkimore Google përgjatë 12 muajve të...

Reshjet rritin prurjet e përrenjve, rrezikojnë përmbytjen disa banesa në Gjirokastër

Gjatë ditës së sotme zona e Gjirokastrës është përfshirë nga reshje intensive shiu të shoqëruara dhe me erë të fortë. Rritja e nivelit të ujit,...

Dita e Kulturës Arbëreshe, mbahen aktivitete dhe koncert në Gjirokastër

Në Ditët e Kulturës Arbëreshe në qytetin e Gjirokastrës është zhvilluar një aktivitet i veçantë, i cili ka pasur në qendër promovimin e traditave...

Si u festua 28 Nëntori në Shkodër, ngrihet flamuri mes reshjeve intensive

Edhe sheshi para bashkisë së Shkodrës u bë pjesë e festimeve në kuadër të 111-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë. Në një ceremoni...

Kishin ardhur nga Gostivari për festimet, përfshihet në aksident autobusi me nxënës

Një autobuz me targa të Gostivarit, i cili transportonte nxënës shqiptarë nga Maqedonia e Veriut për të marrë pjesë në Festat Kombëtare të 28...

Festimet në Korçë për 111-vjetorin e Pavarësisë, kisha bekon flamurin

Edhe në Korçë është festuar 111-vjetori i shpalljes së pavarësisë. Me ceremoni zyrtare, për këtë rast pranë luftëtarit kombëtar është bërë dhe ngritja e flamurit...

Ministria e Jashtme e Serbisë uron Shqipërinë për Ditën e Pavarësisë

Ministria e jashtme e Serbisë ka uruar Shqipërinë me rastin e 111-vjetorit të Pavarësisë. “Urimet tona më të sinqerta për kolegët tanë në Ministrinë e...

Kënga patriotike shqiptare më e kërkuar në Google, e zbulon eksperti Kallanxhi

Eksperti i IT, Tom Kallanxhi tregoi në një intervistë për Euronews Albania se kënga me e kërkuar patriotike në Google është kënga “Mora fjalë”...

Incident diplomatik Britani-Greqi, Sunak anulon takimin me Mitsotakis

Një incident diplomatik është verifikuar mes qeverisë britanike dhe asaj greke për shkak të skulpturave të Partenonit, që aktualisht ndodhen në Muzeun Britanik. Kryeministri grek...

Nga Prishtina në Tiranë për flamurin, “maratonomaku” mbërrin në sheshin “Skënderbej”

Atleti Erzen Zyberaj ka mbërritur në Tiranë pas 28 orësh vrap duke përshkuar një distancë prej 260 km nga Prishtina në Tiranë. Zyberaj u nis...

KOSOVA

Numër rekord incidentesh antisemitike në Gjermani pas nisjes së luftës Izrael-Hamas

Plot 994 incidente antisemitike u raportuan në Gjermani në muajin e parë të luftës midis Izraelit dhe Hamasit, grupit radikal palestinez të shpallur organizatë...

“28 Nëntori na kujton çmimin e lartë të lirisë”, Vjosa Osmani homazhe Adem Jasharit

28 Nëntori, Dita e Pavarësisë së Shqipërisë, është gjithashtu edhe dita e lindjes së komandantit legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Adem Jasharit, ndaj...

Parashuta me flamurin kuq e zi ulet në Prekaz, pamjet nga festimet në Kosovë

Dy parashuta me flamujt e Shqipërisë dhe të Kosovës, kanë fluturuar mbi Prekaz ndërsa kanë nisur festime për ditën e Pavarësisë. E ndërsa Shqipëria feston...

Britania merr nën kontroll kufirin e Kosovës, shtohet vigjilenca

Trupat ushtarake britanike po patrullojnë me vigjilencë të shtuar në kufirin Kosovë-Serbi për të parandaluar futjen e armëve ilegale në Kosovë. Kështu raportoi të...

MAQEDONIA E VERIUT

RMV heq ndalimin për avionët rusë, në Shkup pritet mbërritja e Sergei Lavrov

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka dhënë miratimin që të heqë ndalimin e fluturimit të avionëve rusë. Ky vendim lejon delegacionin rus, përfshirë kreun...

Vendosja e kryqit në Tetovë, gazetarja: Shenjëzim i territorit në trevat shqipfolëse

Një kryq i vendosur në zonën e “Kodrës së Diellit” pranë qytetit të Tetovës, ka nxitur debate të ashpra në Maqedoninë e Veriut. Korrespondentja e...

Harta e “Shqipërisë së madhe”, debate në RMV pas fotove të publikuara nga Ali Ahmeti

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, pak ditë më parë ka vizituar kompleksin memorial në fshatin Sopot në përkujtim të masakrës së vitit 1944 ndaj...

Osmani: Lavrov ka kërkuar të marrë pjesë në Këshillin Ministror të OSBE-së në Shkup

Ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë, Sergei Lavrov, ka kërkuar që të marrë pjesë ne Këshillin Ministror të Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në...

EVROPA

Kryeministri suedez dënon thirrjet e ekstremit të djathtë për shkatërrimin e xhamive

Kryeministri i Suedisë, Ulf Kristersson, i ka dënuar të hënën komentet e liderit të partisë së ekstremit të djathtë të Suedisë, i cili bëri...

Vrasja e ish-luftëtarit të UÇK, vajza: Shkuam të shihnim babain që flinte, por…

Ish-ushtari i UÇK-së, Veli Sadiku, me origjinë nga Mitrovica e Jugut, ka humbur jetë në mënyrë tragjike teksa ndodhej në banesën e tij në...

Vodhën banesën në Zvicër, si “i fundosi” smartphoni inteligjent 2 shqiptarët

Dy shtetas shqiptarë në Zvicër kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohen për vjedhje. Sipas mediave të huaja, banori i një shtëpie të vetme...

Vrasja e mësuesit francez, 6 nxënës dalin para gjykatës në Paris

Gjashtë adoleshentë kanë dalë para gjyqit në Paris më 27 nëntor për rolin e tyre në vrasjen e mësuesit Samuel Paty. Ky është gjyqi...

BOTA

Tragjedi në Kinë, 11 minatorë humbin jetën nga shpërthimi i gurëve në minierë

Të paktën 11 punëtorë humbën jetën sot në një aksident në një minierë qymyri në provincën verilindore të Kinës Heilongjiang. Sipas televizionit shtetëror kinez CCTV,...

Ukraina drejt NATO-s, Stoltenberg jep ‘premtimin’

Ukraina do të bëhet një vend subjekt i reformave të NATO-s kur lufta të mbarojë. Ky ishte premtimi i sekretarit të përgjithshëm Jens Stoltenberg,...

Katari synon zgjatjen e armëpushimit, por duhet që Hamasi të lirojë pengjet

Katari është i fokusuar në zgjatjen e armëpushimit në mes të Izraelit dhe Hamasit, grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara...

OBSH: Sëmundjet mund të vrasin më shumë sesa sulmet në Gaza

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se numri i të vdekurve nga sëmundjet që nuk trajtohen mund të tejkalojnë numrin e viktimave nga bombardimet...