franca

Franca në protestë, Macron heq orën luksoze gjatë intervistës televizive

Presidenti francez Emmanuel Macron është kritikuar pasi hoqi një orë luksoze gjatë një interviste për ndryshimet e pensioneve. Franca është përfshirë nga...

Franca “digjet” nga protestat, qytetarët kundër rritjes së moshës së pensioneve

Në Paris dhe qytete të tjera të Francës, protestat për rritjen e moshës së pensioneve po bëhen më agresive. Kalimi i...

Franca kërcënohet me një thatësirë ​​më të madhe se vitin e kaluar

Byroja Franceze e Kërkimeve Gjeologjike dhe Minierave (BRGM) njoftoi se niveli prej 80 për qind i ujërave nëntokësore në Francë është...

Pas më shumë se 100 orë debat, Franca miraton reformën e pensioneve

Edhe pse protestat pushtuan vendin, Senati i Francës miratoi reformën e diskutueshme në sistemin e pensioneve me 195 vota pro. Ligjvënësit miratuan planin...

Franca dhe Gjermania: Dialogu Kosovë-Serbi, thelbësor në rrugën drejt BE-së

Krerët e Francës dhe Gjermanisë kanë thënë se dialogu midis Kosovës dhe Serbisë, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, është thelbësor në...

“Godisni Francën”- Ekspertët rusë diskutojnë rifillimin e testimeve bërthamore

Mediat ndërkombëtare kanë shfaqur pamjet e ekspertëve rusë që diskutojnë idenë e rifillimit të testimit bërthamor dhe kryerjes së sulmeve bërthamore...

Franca dëbon shqiptarin që shpëtoi 8-vjeçarin nga zjarri

Akti heroik i Roland Aliut, shqiptarit që hyri mes flakëve për të shpëtuar një 8-vjeçar në Poiters të Francës nuk ka...

Franca furnizon me tanke Ukrainën, Zelensky optimist për fundin e luftës

Franca pritet t’i japë tanke të lehta lufte Ukrainës, duke u kthyer kështu në vendin e parë që dërgon armatime luftarake...

Franca në ndihmë të bukëpjekësve, ndihmë ekonomike për të evituar mbylljen e furrave

Ndërsa qeveria franceze nxiton të shpëtojë dyqanet tradicionale të bukës nga mbyllja për shkak të rritjes së kostove të prodhimit, furnizuesit...

Rritja e infektimeve, Franca rikthen masat kufizuese për udhëtarët që vijnë nga Kina

Rritja e numrit të infektimeve me Covid-19 në Kinë ka bërë që shumë shtete të rikthejnë masat kufizuese për udhëtarët që...

Franca fiton konkursin e këngës Junior Eurovision

Franca ka fituar këtë vit Festivalin e Këngës Junior Eurovision, i cili u mbajt në Jerevan, Armeni. 13-vjeçari Lissandro fitoi me 203...

Si Macron po lobon që Greqia ta njohë Kosovën?

Gazetari Genc Burimi analizoi në një intervistë për Euronews Albania se si Macron po lobon që Greqia ta njohë Kosovën. “Pas Greqisë...

Franca thirrje Kosovës të pranojë propozimin e BE-së për targat

Ambasadori francez në Kosovë, Olivier Guerot, u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të pranojnë propozimin për kompromis në çështjen...

Franca e konfirmon, Nkunku humbet Botërorin “Katar 2022”

Si pasojë e lëndimit që e pësoi gjatë stërvitjes me Kombëtaren e Francës, ylli i RB Leipzigut, Christopher Nkunku do ta...

Abazoviç: Mali i Zi dhe Franca së bashku për paqe dhe përparim 

Kryeministri i Malit të Zi në mandatin teknik, Dritan Abazoviç, deklaroi se Mali i Zi dhe Franca bien dakord për një...

Emigrantët zbarkojnë në Francë, Parisi ende i zemëruar me Romën

Pas javësh të tëra në det, anija “Oshën Viking” me 230 emigrantë në bord është ankoruar në portin ushtarak të Tulonit...