shba

Pentagoni përuron avionin “B-21”. SHBA, kontrast zhvillimit kinez

Avioni i ri amerikan, me kapacitete bërthamore dhe i pakapshëm nga radarët, bëri debutimin e parë të premten pas vitesh të...

Çifti mbretëror ‘vjedh’ shfaqjen në eventin ‘Earthshot Prize’

Princi William dhe Kate Middleton përfunduan një vizitë treditore në Boston duke marrë pjesë ceremoninë e çmimeve “Earthshot Prize”. Princi dhe princesha...

750 milionë dollarë, SHBA prezanton bombarduesin e ri bërthamor

Kompania amerikane për teknologjinë e aviacionit dhe mbrojtjes "Northrop Grumman" prezantoi avionin e saj të ri B-21 "Raider", i pari në...

Deklarata e fortë e kryeministres finlandeze: Evropa do të ishte në telashe pa SHBA

Kryeministrja finlandeze Sanna Marin ka deklaruar se Evropa nuk është e fortë për t'i bërë ballë pushtimit rus të Ukrainës vetë...

Macron takon Biden: Aleanca franko-amerikane, më e fortë se çdo gjë

Në ditën e parë të vizitës shtetërore në SHBA, presidenti francez, Emmanuel Macron vlerësoi raportet mes dy superfuqive. Por kishte edhe...

Shtëpia e Bardhë njofton paketë të re sanksionesh kundër Koresë së Veriut 

Këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, njoftoi se SHBA-ja po punon për një paketë të re sanksionesh që synojnë Korenë...

Shpërthen zjarri në aeroplanmbajtësen “Abraham Lincoln”, 9 të plagosur

Nëntë persona janë plagosur pas shpërthimit të një zjarri në aeroplanmbajtësen amerikane Abraham Lincoln, në brigjet e Kalifornisë. “Në mëngjesin e 29...

Robert Papa sulmon Yuri Kim: Nuk e njeh historinë e Shqipërisë

Gazetari Robert Papa nga Amerika komentoi mesazhin e ambasadores së SHBA Yuri Kim, për ditën e Çlirimit të Shqipërisë më 29...

SHBA ‘përkulet’ para Macron, për herë parë me Biden në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti francez Emmanuel Macron ka mbërritur në Uashington DC. Kjo është vizita e parë shtetërore i ftuar nga homologu Joe Biden. Kjo...

SHBA jep alarmin: Kina mund të ketë 1500 koka bërthamore deri në vitin 2035 

Kina ka të ngjarë të ketë një rezervë prej 1500 kokash bërthamore deri në vitin 2035 nëse vazhdon me ritmin aktual...

SHBA-ja i jep Ukrainës 53 milionë dollarë për rrjetin elektrik

Shtetet e Bashkuara njoftuan më 29 nëntor se do t’i ofrojnë 53 milionë dollarë në mbështetje të blerjes së pajisjeve të...

Linja e komunikimit SHBA-Rusi është përdorur një herë që nga fillimi i luftës 

Një linjë komunikimi e krijuar për të parandaluar përleshjet për situatën në Ukrainë midis ushtrive amerikane dhe ruse në fillim të...

‘Do t’ju mbështesim në rrugën drejt BE’, Biden uron Shqipërinë për Pavarësinë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden ka uruar Shqipërinë dhe popullin shqiptar me rastin e 110-vjetorit të shpalljes...

Deklarata e fortë e Frrok Çupit: Berisha nuk futet dot në Itali

Analisti Frrok Çupi u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se Sali Berisha nuk mund të futet dot as në...

Komuniteti shqiptar në SHBA feston Pavarësinë

Festa kombëtare e pavarësisë është festuar edhe nga komuniteti shqiptar në SHBA. Në Garifled, New Jersey mbi 100 shqiptarë dhe amerikanë kanë...

Irani bën thirrje që SHBA të përjashtohet nga Kupa e Botës pasi i ndërroi flamurin

Media shtetërore e Iranit ka bërë thirrje që SHBA të përjashtohet nga Kupa e Botës 2022 pasi Federata e Futbollit e...