rusia

Aneksimi i territoreve ukrainase nga Rusia, reagon presidenti Begaj

Presidenti rus Vladimir Putin organizoi ditën e sotme një ceremoni në një nga sallat e Kremlinit për të shpallur sundimin e...

‘Qëndrimi i Shqipërisë i qartë’, Peleshi reagon pas aneksimeve nga Rusia

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka reaguar lidhur me aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës nga Rusia. Përmes një postimi në faqen...

Putin thirrje për pjesëmarrje në ‘operacionin special ushtarak” në Ukrainë

Presidenti rus, Vladimir Putin u ka bërë thirrje ushtarëve që marrin pjesë në "operacionin special ushtarak" në Ukrainë. Putin iu drejtua grave...

Zbulohen dhomat e torturës në Ukrainë, Rusia vazhdon të bombardojë rezidenca civile

Teksa janë duke rimarrë territore nga pushtuesi rus, autoritetet ukrainase pretendojnë se kanë zbuluar 18 dhoma torture - si kjo në...

Rusia gati për festë, Putin drejt njohjes së rezultateve të referendumit në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin do të mbajë një ceremoni madhështore të premten për aneksimin e më shumë territoreve ukrainase, pas referendumeve...

Rusia po vret në mënyrë cinike ushtarët e saj, thotë Zelenski

Tre javë pas kundërofensivës në veri-lindje të vendit, që u mundësoi rimarrjen nën kontroll të disa mijëra kilometrave katrorë territor, forcat...

Largimet masive nga Rusia, zëdhënësi i Kremlinit: S’do i mbyllim kufijtë

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka deklaruar se qeveria ruse nuk planifikon të mbyllë kufijtë dhe pse nga vendi ka largime...

Valë kritikash ndaj Rusisë, Guterres: E papranueshme ideja e një konflikti bërthamor

Një breshëri kritikash ra mbi Rusinë në Këshillin e Sigurimit, pas dekretit për mobilizimin ushtarak për të luftuar në Ukrainë dhe...

Zelensky fjalim në OKB, kërkon ndëshkim ‘të drejtë’ për Rusinë

Rusia duhet të përballet me "dënim të drejtë" për pushtimin e saj në Ukrainë, tha presidenti Volodymyr Zelensky në Asamblenë e...

Nisin largimet nga Rusia, frikë pas vendimit të Putinit për mobilizim ushtarak

Më shumë se 1.300 njerëz u arrestuan në të gjithë Rusinë pasi mijëra qytetarë dolën në rrugë për të kundërshtuar vendimin e...

‘Lëvizje të dëshpëruara të Rusisë’, Xhaçka: Mbështetje rezistencës së Ukrainës 

Lidhur me zhvillimet e fundit në luftën mes Rusisë dhe Ukrainës ka reaguar dhe qeveria shqiptare. Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, në...

Miratohet rezoluta që i bën thirrje Rusisë të tërhiqet nga Zaporizhia

Bordi i Guvernatorëve i agjencisë bërthamore të OKB-së ka miratuar një rezolutë përmes të cilës kërkon që Rusisë që t'i japë...

A ka marrë Lulzim Basha para nga Rusia? Përgjigjet Roland Bejko

Ish-deputeti i PD-së Roland Bejko u shpreh se nuk mund të thuhet me siguri nëse Lulzim Basha ka marrë para nga...

Vazhdon beteja në Kharkiv, Kievi pretendon se ka rimarrë disa territore

Rusia po dërgon trupa në rajonin e Kharkiv pasi kundërofensiva ukrainase në zonë ka qenë jashtëzakonisht e suksesshme. Presidenti Zelensky përshëndeti përparimin e arritur. "Forcat...

Ukraina akuzon Rusinë për torturimin dhe vrasjen e punonjësve të centralit bërthamor

Kreu i Agjencisë për Energji Bërthamore të Ukrainës, Enerhoatom, akuzoi trupat pushtuese ruse në centralin e Zaporizhjës për torturimin dhe vrasjen...

Gazprom kërcënon Gjermaninë se do ta lërë pa gaz

Një zyrtar i lartë i gjigantit rus të energjisë, Gazprom, tha se kompania nuk do të rinisë dërgesat e gazit përmes...