BE

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me...

Hyn në fuqi embargoja e BE-së ndaj qymyrit rus

Sanksionet e Bashkimit Evropian ndaj qymyrit rus kanë hyrë në fuqi. Ndalimi i importit të të gjitha formave të qymyrit rus u...

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që...

Shkëputja nga gazi rus, BE-ja nis planin për të reduktuar varësinë nga Moska

27 anëtarët e Bashkimit Evropian janë në hapat fillestare  të marrëveshjes  për të ulur përdorimin e gazit natyror me 15 për...

Bujqësia, Zusi: Nëse vendosim sot legjislasionin e BE, mbyllen 90% e ndërmarrjeve

Ish zëvendës ministri i Bujqësisë, Alban Zusi thotë se autoritetet shqiptare nuk janë të informuar në lidhje me rritjen e standardeve...

Ambasadorja e re e BE i paraqet Letrat Kredenciale, Presidentit Begaj

Ambasadorja e re Bashkimit Europian Christiane Hohmann ka mbërritur në Tiranë. diplomatja e BE ka paraqitur sot letrat kredenciale të Presidenti...

Zvarritja e dialogut Kosovë-Serbi rrezik për destabilitet, thotë diplomati

Diplomati Wolfgang Petritsch ka thënë se zyrtarët në Kosovë dhe Serbi duhet të çarmatosen verbalisht ashtu që të shtensionohet situata e...

‘Jo veprime të pakoordinuara’, BE: Po ndjekim me shqetësim situatën në Veri

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Peter Stano tha sot se Brukseli po ndjek me shqetësim situatën e krijuar...

Rusia ‘asfikson’ Gjermaninë, hapat ekstreme që janë marrë deri tani

Duket e pabesueshme po ta dëgjoje disa vite më parë por sot, gjermanët po përballen me kushte që të kujtojnë mesjetën. Familjet...

Ministrja gjermane: BE-ja nuk dorëzohet përballë ‘shantazhit’ rus për gazin

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock tha se Bashkimi Evropian nuk do t'i dorëzohet "shantazhimit" të Moskës, pasi Gazpromi njoftoi për...

Ministri i Jashtëm portugez shpreh përkrahjen për RMV-në në BE

Ministri i punëve të Jashtme i Portugalisë  Zhoao Gomes Kravinjo ka qëndruar në vizitë zyrtare në Shkup, prej ku ka shprehur përkrahjen e...

Plani për reduktimin e gazit, BE do të ulë me 15% konsumin deri në pranverë

Ministrat e Energjisë të Bashkimit Europian kanë arritur një marrëveshje të paprecedentë mbi një plan të energjisë që synon reduktimin në...

Gërvalla: Në vjeshtë presim të aplikojmë për statusin kandidat të BE-së

Ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla ka thënë se Kosova është e përgatitur për procesin drejt Këshillit të Evropës derisa e ka...

BE e cilëson të motivuar politikisht lëvizjen e Rusisë për reduktimin e gazit

Njoftimi i fundit i Gazprom për të reduktuar më tej furnizimin përmes gazsjellësit Nord Stream 1 është një "hap i motivuar...

Plani i BE-së për rindërtimin e Ukrainës me pasuritë e rusëve

Bashkimi Evropian po e shqyrton mundësinë e sekuestrimit të aseteve ruse të ngrira nën sanksionet për luftën e Moskës kundër Kievit. Kjo...

BE-ja miraton përdorimin e vaksinës kundër lisë së majmunëve

Komisioni Evropian ka miratuar përdorimin e vaksinës së lisë kundër lisë së majmunëve.  Ky vendim erdhi pasi OBSH e shpalli linë...