English

Lajmi i fundit

Lajmi i fundit

Ndiqni lajmet më të fundit dhe informacionet mbi lajmet kryesore, motin, biznesin, argëtimin, politikën dhe më shumë.

Lajmi i fundit

Koncerti i artisteve të verbra, motrat Shalari në Gjirokastër

Motrat artiste të verbra Blerina dhe Alda Shalari emocionuan artdashësit në qytetin e Gjirokastrës me interpretimin e tyre në koncertin muziko-teatral të titulluar “Rrënjët”. Aktiviteti...

Dukati i Vlorës drejt shpopullimit, dikur me 350 familje, sot vetëm 200 banorë

Ndër breza, fshati Dukat në Vlorë njihet për bujarin e mikpritjen, traditat dhe shpesh i përmendur në ngjarje të rëndësishme historike. Por edhe ky fshat...

Fshati në Gramsh pa shkollë, 10 nxënësit e vetëm udhëtojnë 2 km për të mësuar

Fshati Cërrujë e Sipërme në Rrethin e Gramshit nuk mbahet mend të ketë pasur ndonjëherë shkollë 9-vjecare apo të mesme dhe kjo për shkak...

Gjermania kërkon që verërat e saj pa alkool të konsiderohen ‘organike’

Qeveria e Gjermanisë dëshiron të ndryshojë rregulloren e Bashkimit Evropian për të mundësuar që verërat pa alkool të konsiderohen si organike, ka thënë Ministria...

Luftë dronësh Rusi-Ukrainë, vriten 10 persona në Odesa

Bilanci i viktimave të një sulmi me dronë natën mes së shtunës dhe së dielës në Odesa është ngjitur në 10, mes të cilëve...

Shanse për armëpushim në Gaza, Hamasi dhe Izraeli përafrojnë qëndrimet

Shpresat për një armëpushim të ri në Gaza janë rritur. Një delegacion i Hamasit mbërriti në Kajro të Egjiptit, ku po zhvillohen bisedimet e...

Francë, si po luftohet droga që po ‘helmon’ qytetin e Marsejës

Këtu në Francë, beteja e armatosur mes grupeve rivale të drogës vazhdon. Përgjatë vitit të kaluar, të paktën 49 persona u vranë vetëm në...

Polonia heq kontrollet e përkohshme kufitare me Sllovakinë

Polonia u ka dhënë fund kontrolleve të përkohshme kufitare me Sllovakinë fqinje të dielën. Varshava i pati kthyer kontrollet e tilla qysh prej tetorit të...

Berlini dislokon për herë të parë trupat në Lituani pas kërcënimit rus

Teksa aleatët në NATO vijojnë të refuzojnë thirrjet për dërgimin e trupave tokësore në Ukrainë, 5 mijë ushtarë gjermanë po përgatiten të vendosen në...