Sociale

Sociale

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

Përfundon provimi i parë i Maturës, as kamerat nuk e ndalojnë daljen e tezës

Është mbajtur këtë të enjte provimi i parë i Maturës Shtetërore, ku 30 mijë nxënës iu nënshrtruan testimit të njohurive për gjuhën e huaj. Por...

Mbahet panairi “Art, Zeje e Sport” në Lezhë, marrin pjesë mbi 2 mijë nxënës

Ruajtja e traditave dhe përçimi i tyre në breza ishte kryefjalë e panairit “Art, Zeje dhe Sport” të organizuar në sheshin “Gjergj Kastrioti” në...

Studimi: Lumturia blihet me para dhe kushton 500 mijë dollarë në vit

Po, paraja mund të blejë lumturinë, thotë një studim i fundit i cili i ka ndarë njerëzit në dy grupe, sepse jo çdokush e beson...

Zgjidhje përfundimtare për pronat, si do të bëhet kompensimi i ish-pronarëve

Qeveria ka rishikuar ligjin e pronave për të mbyllur procesin e nisur 30 vite më parë. Me ndryshimin e fundit, pronat e lira do...

Shqipëria po plaket, lindjet në rënie: Më pak bebe në 3 muajt e parë të vitit 2023

Më pak bebe dhe më shumë të moshuar. Kjo është panorama gjithmonë e më e theksuar e Shqipërisë në 10 vitet e fundit. Trendi gjithmonë...

Mungesë punëtorësh në Berat, bizenset: Bashkëpunimi me zyrën e punës i pasuksesshëm

Vitet e fundit industria e turizmit në Berat, po njeh rritje të konsiderueshme. Shumë biznese të reja në fushën e hoteleri-turizmit janë hapur për...

BE për inovacionin, projekte për zhvillimin e ekonomisë përmes teknologjisë

Projekti i Bashkimit Europian për Inovacionit mblodhi sot përfaqësues të institucioneve, diplomatë dhe biznesmenë, për të diskutuar mbi zhvillimin ekonomik duke u bazuar teknologjinë...

Nga monitorimi me kamera te ‘ngujimi’ i ekspertëve, ndryshimet në Maturën Shtetërore

Rreth 30 mijë maturantë do ti nënshtrohen në 1 qershor provimit të parë, të detyruar, që është ai i gjuhës së huaj. Ndryshe nga vitet...