bashkimi evropian

QUINT: Kosova të mos ndërmarrë masa të reja për hyrje me forcë në ndërtesat komunale

Shtetet e QUINT-it dhe Bashkimi Evropian thanë se presin që Qeveria e Kosovës të mos ndërmarrë asnjë masë të re "për...

BE: Roli i Ekipit Menaxhues për Asociacionin përfundon kur të miratohet statuti

Roli i Ekipit Menaxhues për statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë përfundon vetëm kur ai statut të...

Ekskluzive | Romano Prodi: Ballkani Perëndimor të integrohet sa më shpejt në BE

Ish-presidenti i Komisionit Europian dhe ish-kryeministri i Italisë, Romano Prodi deklaroi se vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të anëtarësohen sa më...

Samiti në Tiranë, BE: Së bashku do të forcojmë partneritetin tonë strategjik

Ditën e nesërme, për herë të parë në vendin tonë do të mbahet samiti i Bashkimit Europian dhe vendeve të Ballkanit...

Bashkimi Evropian miratoi rregulla të reja për reduktimin e emetimeve të gazit 

Këshilli Evropian dhe Parlamenti Evropian kanë arritur një marrëveshje të përkohshme politike për objektiva më të forta për reduktimin e emetimeve...

Berisha thirrje Bashkimit Evropian: Nisni hetimet për Portin e Durrësit

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që të ndalojë projektin për Portin turistik të Durrësit,...

Bashkimi Evropian do të krijojë një platformë për rindërtimin e Ukrainës

Bashkimi Evropian do të krijojë një platformë koordinimi për rindërtimin e Ukrainës, pas përfundimit të luftës me Rusinë. Kështu bëri të ditur...

Gjykata Evropiane ndëshkon Poloninë dhe Hungarinë

Gjykata Evropiane e Drejtësisë i hapi rrugë të mërkurën BE-së që të shkurtojë miliarda euro fonde për Poloninë dhe Hungarinë, ku...

Korrupsioni dhe pagërrjedhja, shqetësimet kryesore të KE-së

Korrupsioni në nivele të larta, rrjedhja masive e të dhënave të qytetarëve dhe agjencitë e krijuara së fundmi janë shqetësimet kryesore...

Kosova sanksionon individë dhe entitete bjelloruse

Qeveria e Kosovës ka vendosur sanksione ndaj 183 individëve dhe 26 entiteteve të Bjellorusisë, që janë të lidhur me regjimin e...

Papunësia në Kosovë, rezultat i të pakualifikuarve

Bizneset e Kosovës janë në krizë pasi dhjetëra të rinj ikin çdo ditë drejt vendeve të Bashkimit Evropian. Ata janë në kërkim...

12 emigrantë vdesin në kufirin Turqi-Greqi

Të paktën 12 emigrantë kanë humbur jetën në kufirin mes Turqisë dhe Greqisë për shkak të kushteve ekstreme të motit. Ministri i...

Danimarka planifikon heqjen e çdo mase kundër COVID

Danimarka planifikon të heqë kufizimet kundër COVID-19 më 1 shkurt. Ky vendim vjen në një kohë kur në vend konfirmohen shifra të...