Hakmarrja, Turqia kryen 20 sulme terroriste në Siri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën 12 persona, përfshirë ushtarë sirianë dhe luftëtarë kurdë, u vranë në qytetin sirian të Kobanit në një bombardim gjatë natës që ishte pjesë e operacionit të Ministrisë së Mbrojtjes turke.

Ngjarja ndodhi në përgjigje të sulmit terrorist të 13 nëntorit në Stamboll.

Objektivat e sulmeve turke ishin pozicionet e Forcave Demokratike Siriane në Alepo dhe Hasaka në verilindje, kryesisht në Kobani, e cila ndodhet pak larg kufirit me Turqinë.

- Advertisement -

I pranishëm në Qendrën Operative të Forcave Ajrore Turke mbrëmë ka qenë edhe ministri i Mbrojtjes Hulusi Akar, i cili ka dhënë urdhrin për fillimin e operacionit.

Ministria turke njoftoi se operacioni u krye në bazë të së drejtës për vetëmbrojtje që rrjedh nga neni 51 i Kartës së OKB-së, me qëllim eliminimin e sulmeve terroriste nga Iraku verior dhe Siria.

Qëllimi, sipas Ankarasë, është sigurimi i kufijve dhe eliminimi i terrorizmit në rrënjë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sulm me dron në qytetin rus, plagosen 3 persona

Tre persona u plagosën nga copa xhami të thyer pasi një dron goditi një ndërtesë banimi në qytetin jugor rus të Voronezh, tha guvernatori...

Propozimi i Ramës për Asociacionin, analisti: Ka qenë i nxitur nga ndërkombëtarët

Analisti Arbnor Sadiku tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi i kryeministrit Edi Rama për Asociacionin e komunave serbe në Kosovë, vjen...

Gjen portofolin me 600 euro, qytetari e dorëzon në komisariatin e policisë

Një qytetar nga Peja në Kosovë ka bërë një akt qytetarie duke dorëzuar në polici një portofol me 600 euro brenda. Lajmi është bëri i...

TË FUNDIT

Sulm me dron në qytetin rus, plagosen 3 persona

Tre persona u plagosën nga copa xhami të thyer pasi një dron goditi një ndërtesë banimi në qytetin jugor rus të Voronezh, tha guvernatori...

Propozimi i Ramës për Asociacionin, analisti: Ka qenë i nxitur nga ndërkombëtarët

Analisti Arbnor Sadiku tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi i kryeministrit Edi Rama për Asociacionin e komunave serbe në Kosovë, vjen...

Gjen portofolin me 600 euro, qytetari e dorëzon në komisariatin e policisë

Një qytetar nga Peja në Kosovë ka bërë një akt qytetarie duke dorëzuar në polici një portofol me 600 euro brenda. Lajmi është bëri i...

Mjekja estetiste Çaushaj: Edhe burrat duan botoks, po vijnë në çift madje

Luada Çaushaj, estetiste është shprehur se përveç grave, botoks bëjnë dhe burrat. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, në Euronews Albania, tha se çiftet...

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×