Protesta në Iran hyjnë në javën e gjashtë, studentët përballen me goditje ushtarake

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Protestat e udhëhequra nga gratë në Iran hynë në javën e gjashtë, ndërsa studentët e universitetit u përballën me një goditje ushtarake për të sfiduar qeverinë.

Megjithatë, përleshjet shpërthyen mes grupeve të studentëve në një universitet të njohur, ku studentë djem dhe vajza ishin ulur pranë njëri-tjetrit në restorantin e universitetit në kundërshtim me rregullat e ndarjes gjinore të Republikës Islamike.

Ndërkohë ka pasur protesta solidariteti edhe në shtete të tjera duke përfshirë Uashingtonin ku mijëra njerëz, shumë prej të cilëve iranianë, marshuan duke brohoritur “Drejtësia për Iranin” dhe duke mbajtur pankarta ku shkruhej “Gratë, Jeta, Liria”.

- Advertisement -

“Vëllezërit dhe motra e mia janë kthyer në Iran: ata janë në rrugë; ata po luftojnë për jetën e tyre. Unë jam në një vend të lirë dhe ky është detyrimi im, të flas”, shprehet nje protestues.

Lëvizja antiqeveritare mbarëkombëtare e Iranit  nisi një muaj më parë pas vdekjes së 26 vjecares Mahsa Amini e cila ishte futur në qendër edukimi sepse kishte veshur jo siç duhet hixhabin.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...

“Asnjë koment për PD!”, Besjan Ajazi: Qytetarët e kanë të qartë kush punon për ta

Kandidati socialist për bashkinë e Gramshit Besjan Ajazi tha për Euronews Albania se ai nuk ka asnjë komet për të bërë rreth kundërshtarit politik,...

TË FUNDIT

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...

“Asnjë koment për PD!”, Besjan Ajazi: Qytetarët e kanë të qartë kush punon për ta

Kandidati socialist për bashkinë e Gramshit Besjan Ajazi tha për Euronews Albania se ai nuk ka asnjë komet për të bërë rreth kundërshtarit politik,...

Tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë, arrestohet 49-vjeçari në Shkodër

Një 49-vjeçar është arrestuar në Shkodër pasi ka tentuar që të korruptojë punonjësit e policisë rrugore në mënyrë që këto të fundit të mos...

“Kandidimi, nder dhe vlerësim!” Besjan Ajazi: Mbështetjen e PS do ta kthej në punë

Deputeti socialist  Besjan Ajazi do të lërë të hënën mandatin e deputetit në mënyrë që të vazhdojë punën e tij për fushatën elektorale. Ajazi...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×