Referendumi historik, Zvicra rrit moshën e daljes në pension për gratë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përmes një referendumi dhe me një diferencë të ngushtë prej 50.06 për qind, zviceranët votuan pro rritjes së moshës së pensionit për gratë nga 64 në 65 vjeç.

Bëhet fjalë për ndarjen më të madhe gjinore në historinë e referendumeve zvicerane, me gratë që kanë nisur tashmë protestat në rrugë.

Reforma e parë e pensioneve në 25 vjet synon të stabilizojë fondin e pensionit për disa nga vitet e ardhshme.

- Advertisement -

Të majtët, sindikatat dhe shoqatat e grave e kishin refuzuar rritjen. Sipas tyre, së pari duhej garantuar që gratë të fitonin po aq sa burrat.

Barbara Gysi, këshilltare kombëtare e Partisë Social-Demokrate, deklaroi në një fjalim televiziv se, rezultati i referendumit është një humbje për ato gra që punojnë shumë, kanë një pagë të ulët dhe nuk mund të vendosin vetë kur të tërhiqen.

Nga ana e saj, qeveria ka argumentuar se stabiliteti i fondit të pensionit është në rrezik pasi gratë e lindura në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore po arrijnë moshën e pensionit dhe pritshmëritë për jetën po rriten.

Gjithashtu, një rritje e TVSH-së nga 7.7 në 8.1 për qind pritet të garantojë të ardhura të mjaftueshme për fondin në fjalë. Për këtë hap votuan pro 56 për qind e votuesve.

Kurrë më parë nuk kishte pasur një dallim kaq të theksuar mes burrave dhe grave në një votim. Burrat votuan 28 pikë përqindje më shumë në favor të rritjes së moshës së pensionit për gratë, sesa vetë gratë, duke shënuar hendekun më të madh gjinor në një referendum në Zvicër.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

1 qershori, dhjetëra aktivitete nga bashkitë në juglindje për festën e fëmijëve 

Me dhjetëra aktivitete për fëmijët janë mbajtur në juglindje të vendit në këtë 1 Qershor. Ka qenë bashkia e Korçës e cila në një event...

Vuçiç takohet me Macron në Moldavi, çfarë diskutuan

Gjatë samitit që mbahet në Moldavi, presidenti serb Vuçiç u takua me presidentin Macron me të cilin diskutoi për situatën në veri të Kosovës. “Shpreha...

Përmbyllet “Defender Europe ’23” në Shqipëri, Peleshi: Dha mesazhin e unitetit

Stërvitja shumëkombëshe “Defender Europe ‘23” përmbylli  aktivitetet e saj në territorin e Shqipërisë. Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast, në garnizonin e Zall Herrit,...

TË FUNDIT

1 qershori, dhjetëra aktivitete nga bashkitë në juglindje për festën e fëmijëve 

Me dhjetëra aktivitete për fëmijët janë mbajtur në juglindje të vendit në këtë 1 Qershor. Ka qenë bashkia e Korçës e cila në një event...

Vuçiç takohet me Macron në Moldavi, çfarë diskutuan

Gjatë samitit që mbahet në Moldavi, presidenti serb Vuçiç u takua me presidentin Macron me të cilin diskutoi për situatën në veri të Kosovës. “Shpreha...

Përmbyllet “Defender Europe ’23” në Shqipëri, Peleshi: Dha mesazhin e unitetit

Stërvitja shumëkombëshe “Defender Europe ‘23” përmbylli  aktivitetet e saj në territorin e Shqipërisë. Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast, në garnizonin e Zall Herrit,...

Konflikti në veri të Kosovës, Blinken bën thirrjen e fortë nga samiti i NATO-s

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i bëri sërish thirrje Kosovës dhe Serbisë të ndërmarrin hapa të menjëhershëm për uljen e tensioneve në veri...

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi, zbardhen detaje nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, që po mbahet në Moldavi. Lajmi është bërë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×