Zvicra ‘diskriminuese’ ndaj burrave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria zvicerane po diskriminon burrat në rregullat e saj për përfitimet e pensioneve, ka gjetur Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ).

Vendimi do të kushtojë miliona në pagesa të prapambetura dhe do të detyrojë qeverinë të rishkruajë ligjin e pensioneve, shkruan BBC.

Aktualisht, grave, burrat e të cilave vdesin, u paguhet pension për pjesën tjetër të jetës së tyre, ndërsa burrat marrin pagesa vetëm nëse kanë fëmijë nën 18 vjeç.

- Advertisement -

Koncepti se burri siguron të ardhurat kryesore në një familje nuk mjafton për ta justifikuar këtë, konstatoi GJEDNJ.

Vendimi u përqendrua në rastin e Max Beeler, një zviceran, gruaja e të cilit vdiq në një aksident në fillim të viteve 1990.

Më pas, 41 vjeç, ai la punën e tij për t’u kujdesur për dy fëmijët e tyre të vegjël dhe u mbështet nga një pension që u jepet personave, raportuan mediat lokale.

Por në vitin 2010 pagesat e pensioneve u ndërprenë pasi fëmija i tij i vogël mbushi 18 vjeç.

Beeler, i cili kishte qenë jashtë vendit të punës për shumë vite duke u mbështetur në pension, paraqiti një apel kundër vendimit.

Kjo u anulua, pasi gjykata në rajonin e tij lokal tha se ligji i njihte qëllimisht burrat si mbajtësit kryesorë të familjes në shumicën e familjeve.

Ai argumentoi se burrat e ve me përgjegjësi për kujdesin ndaj fëmijëve mund të kthehen në punë sapo fëmijë të rriten, ndërsa e njëjta gjë nuk ishte e vërtetë për vejushat.

Çështja përfundimisht u dërgua në GJEDNJ, ku Beeler argumentoi me sukses se ai ishte diskriminuar.

Gjykata konstatoi se roli i grave në vendin e punës kishte ndryshuar, dhe kështu mospërputhja shkelte nenin 14 të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut në diskriminimin e burrave.

Beeler tani do të marrë pensionin e tij dhe burra të tjerë të ve do të mund të paraqiten për të kërkuar përfitime të papaguara.

Vendimi pritet të rihapë një debat të gjatë në Zvicër rreth asaj se sa pushtet duhet të kenë gjyqtarët evropianë mbi ligjin vendas.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×