Zvicra zgjat mandatin e ushtarëve të saj në Kosovë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria zvicerane ka vendosur që t’ua zgjasë mandatin ushtarëve të saj si pjesë e KFOR-it në Kosovë edhe për tre vjet.

Qeveria la mundësinë që gjatë mandatit të mund të rrisë numrin e ushtarëve për maksimum 30 ushtarë shtesë, në mënyrë që ushtria t’i përgjigjet sfidave shtesë të KFOR-it.

Vendimi i qeverisë, duke qenë se bëhet fjalë për pjesëmarrjen e armatosur në mision dhe meqenëse zgjat më shumë se tre javë dhe përfshin më shumë se 100 pjesëtarë të ushtrisë, duhet të miratohet nga kuvendi.

- Advertisement -

Ushtria zvicerane ka marrë pjesë në misionin e KFOR-it në Kosovë që nga tetori i vitit 1999. Deri më tani, numri maksimal i pjesëtarëve të ushtrisë zvicerane ishte 195.

Në njoftimin e qeverisë theksohet se gjendja aktuale në Kosovë është e qëndrueshme, por e brishtë, prandaj misioni i KFOR-it duhet të vazhdojë deri në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Përveç kësaj, thuhet në njoftim, agresioni i Rusisë kundër Ukrainës ka rritur rreziqet e sigurisë në Evropë, përfshirë Ballkanin Perëndimor.

Sipas vendimit të qeverisë, mandati për pjesëmarrjen e ushtrisë zvicerane në KFOR duhet të vazhdohet deri më 31 dhjetor 2026. Në verën e vitit 2020, Kuvendi e zgjati mandatin deri më 31 dhjetor 2023.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...

TË FUNDIT

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...

Zhdukja e Vis Martinajt, Poli Hoxha: Disa gazetarë po i mëshojnë vrasjes së tij

Gazetari Poli Hoxha thotë se nuk ka asgjë të re në deklaratën e xhaxhait të Ervis Martinajt, i cili ka thënë se nipi i...

Bien nga banesa, vdes 85-vjeçarja në Tiranë dhe 68-vjeçarja në Korçë

Dy të moshuara kanë ndërruar jetë, në Tiranë e Korçë brenda pak minutash. Policia bën me dije se në Unazë të Re, dyshohet se është...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×