19 shkurti, ngjarjet e kësaj dite që shënuan histori

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në epokën që jemi, çdo ditë e vitit mund të shënojë ngjarje të rëndësishme që kanë ndodhur në histori. Nga dorëheqje liderësh e deri te reformat e rëndësishme, cilat janë ngjarjet historike të datës 19 shkurt?

  • Më 19 shkurt të vitit 1945, në kohën kur Luftës së Dytë Botërore po i vinte fundi, marinsat amerikanë pushtuan ishullin Iwo Jima, duke u marrë japonezëve kontrollin e këtij territori strategjik. Japonezët bënë rezistencë të fortë, që çoi në beteja të ashpra midis tyre dhe amerikanëve.
  • Më 19 shkurt të vitit 1878, shkencëtari amerikan Thomas Edison hodhi në treg gramafonin, një nga shpikjet e tij.
  • Më 19 shkurt të 1473 lindi astronomi polak Nikola Koperniku. Koperniku është një nga astronomët më të shquar evropianë dhe i pari që tha se Toka dhe planetët e tjerë rrotullohen rreth dielli, që quhet ndryshe si teoria heliocentrike.
  • Fidel Castro dha zyrtarisht dorëheqjen si president i Kubës më 19 shkurt të vitit 2008; ai ia la postin të vëllait, Raul Castro.
  • Shkrimtarja amerikane Harper Lee, vdiq më 19 shkurt të vitit 2015. Ajo u vlerësua me çmim kombëtar për romanin e saj të parë e më famë botërore, To Kill a Mockingbird (1960), i cili përshkruan jetën mes paragjykimeve racore në një qytet të vogël amerikan.
  • Deng Xiaoping, i cili në 1978 modernizoi sistemin ekonomik në Kinë, vdiq në moshën 92-vjeçare më 19 shkurt të vitit 1997.
  • Kansas u bë shteti i parë amerikan që ndaloi pijet alkoolike me Kushtetutë. Ky ndalim nisi më 19 shkurt të vitit 1920, e zgjati deri në vitin 1933.
  • Shkrimtarja dhe aktivistja amerikane Betty Friedan botoi “The Feminine Mystique” më 19 shkurt të vitit 1963, një vepër historike që nxiti valën e dytë të lëvizjes feministe, duke i garantuar gruas më shumë të drejta të barabarta me burrat.

- Advertisement -
- Advertisement -

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...

Bie inflasioni në Turqi, për herë të parë në 16 muaj zbret në 40%

Inflacioni vjetor në Turqi ka rënë nën shifrën 40 për qind në maj, për herë të parë që 16 muaj. Sipas të dhënave zyrtare,...

TË FUNDIT

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...

Bie inflasioni në Turqi, për herë të parë në 16 muaj zbret në 40%

Inflacioni vjetor në Turqi ka rënë nën shifrën 40 për qind në maj, për herë të parë që 16 muaj. Sipas të dhënave zyrtare,...

Berisha thirrje nga Kuvendi: Ka vetëm një rrugë, protesta, protesta e vetëm protesta

Ish-kryeministri Sali Berisha bëri thirrje nga foltorja e Kuvendit për protesta masive kundër manipulimit të zgjedhjeve. Berisha tha në fjalën e tij se zgjedhja e...

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×