English

4 ditë shi sa për 8 muaj, 50 mijë njerëz evakuohen nga Sidnej

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më shumë se 50 mijë njerëz në Sidnej të Australisë u detyruan të largohen nga banesat e tyre për shkak të përmbytjeve që kanë prekur qytetin më të madh për të tretën herë brenda vitit.

- Advertisement -

Në shumë pjesë të Sidnej në vetëm katër ditë ka rënë sasia e reshjeve që duhet të binin në 8 muaj.

Rrugët janë bllokuar, shumë banesa janë nën ujë e mijëra familje kanë mbetur pa energji elektrike.

“Në javët në vijim presim më shumë reshje shiu ndaj do ende shumë kohë  të përfundojë. Ndaj ju lutem kini kujdes kudo që të jeni”, u shpreh Dominic Perrottet, kryeministër i Uellsit Jugor.

Ekipet e urgjencës shpëtuan mbi 100 njerëz gjatë natës të bllokuar në makina që kishin mbetur në  në rrugët ose në shtëpitë e përmbytura .

Për shkak të reshjeve të dendura të shiut digat kanë shpërthyer duke vështirësuar edhe më shumë situatën.

Qeveria në Uellsin e Ri Jugor shpalli fatkeqësi natyrore në 23 zona duke aktivizuar ndihmën financiare për viktimat e përmbytjeve.

“Ky është më shumë se thjesht shi. Natën e së premtes ne ishim nën pushtetin e tij  dhe prej një javë nuk përfundon” u shpreh Thomas një banor.

Ekspertët thonë se përmbytjet janë përkeqësuar nga ndryshimet klimatike dhe fenomen i moti njohur si ‘el ninja’. Në Australi, ky fenomen rrit mundësitë e reshjeve të shiut, cikloneve dhe temperaturave më të ftohta gjatë ditës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×