Administrata Biden: Trump është përgjegjës për tërheqjen kaotike nga Afganistani 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Administrata e presidentit amerikan Joseph Biden ka publikuar raporte të klasifikuara në të cilat tërheqja kaotike e forcave amerikane nga Afganistani në gusht 2021 i fajësohet ish-presidentit Donald Trump, administrata e të cilit, siç u tha, nuk dha një plan tërheqjeje të trupave të rënë dakord me talebanët.

Sipas Reuters, raporti i demokratëve, i cili erdhi nga raportet shumë të klasifikuara të Departamentit të Shtetit dhe Pentagonit të dërguara në Shtëpinë e Bardhë, shkaktoi reagime të shumta nga kongresmenët republikanë, të cilët kërkuan që ata të kryenin një hetim për tërheqjen.

Kryetari i Komisionit të Dhomës për Marrëdhëniet me Jashtë, Michael McCaul, kritikoi ashpër administratën aktuale.

- Advertisement -

“Biden urdhëroi tërheqjen dhe është përgjegjës për dështimet e shumta në planifikimin dhe zbatimin e planit”, tha McCaul.

McCaul, i cili po mbikëqyr hetimin republikan, tha se kërcënimet për fletëthirrje ndaj Departamentit të Shtetit dhe Pentagonit, të cilat u përgatitën vitin e kaluar, “më në fund e detyruan administratën t’ia përcjellë ato Kongresit”.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

TË FUNDIT

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×