Aktivistet nga Ukraina, Irani dhe Turqia fitojnë çmimin për të drejtat e grave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tre gra nga Ukraina, Irani dhe Turqia fituan më 9 janar çmimin për të drejtat e njeriut ‘Olof Palme’ që ndahet në Suedi. Ky çmim vjetor ndahet për kontribut në mbrojtjen e të drejtave dhe lirive të grave.

Marta Chumalo nga Ukraina, Narges Mohammadi e Iranit dhe Eren Keskin nga Turqia u nderuan për “përpjekjet e tyre në luftën për të siguruar lirinë e grave, në një epokë kur të drejtat e njeriut kërcënohen nga lufta, dhuna dhe shtypja”, tha Fondi Përkujtimor Olof Palme në një deklaratë.

Chumalo, një psikologe dhe feministe, u vecua si një nga themeluesit e organizatës joqeveritare “Perspektivat e Grave”, një OJQ që promovon të drejtat e grave dhe lufton dhunën ndaj grave, shkruan Radio Evropa e Lirë.

- Advertisement -

“Që nga viti 2014, dhe veçanërisht që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia në vitin 2022, Marta Chumalo është përfshirë shumë në rritjen e ndërgjegjësimit për efektet e luftës dhe në adresimin e nevojave të viktimave të saj”, tha fondi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama: Dialogu Kosovë-Serbi të ngrihet në nivelin e një konference ndërkombëtare

Kryeministri tha në një konferencë për mediat se që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë të formalizohej kjo duhet të ngrihej në nivelin e një...

E tradhtoi para drejtësisë, Tafani bashkëpunëtor në krim me Haxhinë, vrasjet që bënë

Bashkëpunëtori i drejtësisë Artan (Marjus) Tafani, 39 vjeç, i përfshirë në disa vrasje, vjedhje dhe shpërthime me eksploziv ka bërë të mundur zbardhjen e...

Kuvendi i Kosovës harton rezolutë që dënon sulmet ndaj Policisë në Banjskë

Kuvendi i Kosovës është pajtuar që të hartojë një projekt-rezolutë për dënim të sulmeve që kanë ndodhur ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator. Si...

TË FUNDIT

Rama: Dialogu Kosovë-Serbi të ngrihet në nivelin e një konference ndërkombëtare

Kryeministri tha në një konferencë për mediat se që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë të formalizohej kjo duhet të ngrihej në nivelin e një...

E tradhtoi para drejtësisë, Tafani bashkëpunëtor në krim me Haxhinë, vrasjet që bënë

Bashkëpunëtori i drejtësisë Artan (Marjus) Tafani, 39 vjeç, i përfshirë në disa vrasje, vjedhje dhe shpërthime me eksploziv ka bërë të mundur zbardhjen e...

Kuvendi i Kosovës harton rezolutë që dënon sulmet ndaj Policisë në Banjskë

Kuvendi i Kosovës është pajtuar që të hartojë një projekt-rezolutë për dënim të sulmeve që kanë ndodhur ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator. Si...

Rama: Qëndrimi i Shqipërisë i qartë, BE të dënojë me zë të lartë vrasjen e policit

Kryeministri Edi Rama mbajti këtë të enjte një konferencë të jashtëzakonshme për media në lidhje me ngjarjet në veri të Kosovës dhe vrasjen e...

Rama refuzon deklaratën e BE: Jemi të keqardhur, por s’do ndryshojmë qëndrim

Kryeministri Edi Rama tha në një deklaratë për mediat se qeveria shqiptare nuk do të linjëzohet me deklaratën kritikuese të BE-së ndaj Kosovës, pasi...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×