Arkivoli me trupin e Elizabeth II nis rrugëtimin drejt banesës së fundit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Arkivoli me trupin e mbretëreshës Elizabeth-a e Dytë u nis të dielën për udhëtimin 6-orësh nga lokaliteti Balmoral, ku ajo ndërroi jetë, për në Edinburg.

Autokolona do të përshkojë mbi 175 milje dhe do të kalojë në lokalitete me të cilat monarkja kishte shumë lidhje, ose kishin për të një domethënie simbolike, për shkak të asaj që ka bërë për t’i dhënë formë Skocisë moderne.

Bëhet fjalë për qytete dhe fshatra si Aberden dhe Dandi, ku ajo ka hapur spitale, ka përuruar biznese dhe është takuar me studentë dhe simpatizantë. Persona të shumtë janë vendosur përgjatë itinerarit për t’i dhënë asaj lamturmirën.

- Advertisement -

Në përfundim të rrugëtimit, arkivoli mbretëror do të ndalet në Rezidencën Mbretërore që ndodhet përballë Parlamentit skocez.

Ditën e martë ai do të mbërrijë në Londër dhe do të qëndrojë në Uestminster Holl, ndërkohë që ceremonia mortore do të mbahet në Uestminster Abej, të hënën më 19 shtator, kur dhe do të përcillet për në banesën e fundit.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×