Bandat në Haiti rrëmbejnë 17 misionarë amerikanë, sipas organizatës fetare

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

17 misionarë amerikanë, përfshirë fëmijë, u rrëmbyen nga një bandë në Haiti të Ishujve Karaibe, të shtunën, sipas një mesazhi zanor që u është dërguar disa organizatave fetare, nga një organizatë tjetër fetare që pretendon të ketë informacione direkte mbi incidentin.

Misionarët po ktheheshin për në shtëpi, pasi kishin shkuar për të ndihmuar në ndërtimin e një jetimoreje, sipas një mesazhi dërguar nga Ministritë e Ndihmës së Krishterë me bazë në Ohajo.

“Ky është një alarm i veçantë për lutje,” thuhej në mesazhin një minutësh.

- Advertisement -

Në mesazh thuhet se drejtori në terren i misionit po punon me Ambasadën Amerikane për të zbardhur ngjarjen.

Një zëdhënës i qeverisë amerikane tha se SHBA ishte në dijeni të raportimeve për rrëmbimin.

“Mirëqenia dhe siguria e qytetarëve amerikanë jashtë vendit është një nga përparësitë më të larta të Departamentit të Shtetit,” tha zëdhënësi, duke mos pranuar të komentojë më tej.

Rrëmbimet nga bandat në Haiti po shtohen sërish, pasi ishin pakësuar për shkak se presidenti Jovenel Moïse u qëllua për vdekje në rezidencën e tij private më 7 korrik dhe pas një tërmeti me magnitudë 7.2 që goditi Haitin jugperëndimor në gusht, duke vrarë më shumë se 2,200 njerëz.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

TË FUNDIT

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

Ministri i Jashtëm iranian në Moskë, bisedime me Lavrovin për programin bërthamor

Ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amir-Abdollahian mbërriti në Moskë mbrëmjen e së martës, për një vizitë zyrtare. Amir-Abdollahian dhe delegacioni i tij u prit në...

Shefi i Wagner: Beteja për Bahmutin na ka shkaktuar dëme të rënda

Yevgeny Prigozhin, kreu i grupit mercenar rus, Wagner, tha më 29 mars se luftimet për qytetin ukrainas të Bakhmutit kanë shkaktuar dëme të rënda...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×