English

Britania drejt recensionit, më e vështirë të gjendet një punë apo të rriten rrogat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar është tkurrur me 0.3% janë këto të dhëna nga zyrat e Statistikës

- Advertisement -

Të dhënat sugjerojnë se prodhimi u ngadalësua, duke penguar rritjen ekonomike gjatë verës.

Brenda natës paundi ra ndjeshëm  pas disa javësh paqëndrueshmërie. Frika shtohet, shprehen analistët, se vendi mund të shkojë drejt recensionit.

Kjo do të thotë se mund të jetë më e vështirë për të gjetur një punë dhe do të jetë sfiduese për të marrë një rritje page.

Mund të jetë edhe më e ashpër për xhepat e të gjithëve pasi situata mund të nënkuptojë se Banka e Anglisë mund të rrisë përsëri normat e interesit nëse inflacioni nuk ulet.

Në konferencën e Fondit Monetar Ndërkombëtar, guvernatori i Bankës së Anglisë Andrew Bailey zbuloi disa masa për të qetësuar tregjet e tronditur nga minibuxheti i qeverisë për uljen e taksave.

Ai tha se po zgjeronte fushën e blerjeve ditore të obligacioneve qeveritare deri të premten për të përfshirë letrat me vlerë të lidhura me indeksin.

Masat mbështetëse janë planifikuar të zgjasin pak. Se çfarë do të ndodhë më pas, do të varet nga besimi i tregjeve dhe i qeverisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?