English

Britania në krizë politike, Truss nën vorbullën e kritikave për planin ekonomik

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nuk ka qetësi politike dhe ekonomike për Britaninë e Madhe ku shtohen zërat se shumë shpejt qeveria Truss mund të bjerë.

- Advertisement -

Ministri i ri Financave, Jeremy Hunt, ka shpallur një sërë masash në përpjekje për të rivendosur besimin e tregjeve, të cilët u tronditën nga mini-buxheti i paraqitur nga paraardhësi i tij i cili u shkarkua.

“Ne do të anulojmë pothuajse të gjitha masat tatimore të shpallura në planin e 3 javëve më parë. Së dyti, kam vendosur që norma bazë e tatimit mbi të ardhurat do të mbetet në masën 20% dhe do ta bëjë për një kohë të pacaktuar derisa situata ekonomike të lejojnë uljen e tij”, – u shpreh ministri i Thesarit.

Njoftimi i Hunt duket se varros synimin e kryeministres Liz Truss për të rimëkëmbur ekonominë britanike duke ulur taksat.

Liz Truss e nisi planin e saj muajin e kaluar duke thënë vazhdimisht se  do të ulte taksat sapo të vinte në detyrë, pavarësisht paralajmërimeve të përsëritura nga ekonomistët dhe madje edhe ish-ministrat konservatorë se një gjë e tillë do të ishte jashtëzakonisht e rrezikshme.

Pasojat dramatike kanë njollosur reputacionin e Britanisë në mbarë botën dhe kanë shkaktuar kritika nga udhëheqësit politikë dhe financiarë. Madje, plani i saj u kritikua edhe nga presidenti Biden.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?