Abort pa pëlqimin e prindërve për vajzat mbi 16 vjeç në Spanjë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Spanja ka miratuar një projekt-ligj që do të heqë kërkesën që vajzat 16 dhe 17-vjeçare të kenë pëlqimin prindëror përpara se të vendosin të ndërpresin shtatzëninë e tyre.

Projektligji i ri synon të reformojë një ligj të mëparshëm për abortin, të miratuar nga Partia Popullore konservatore në vitin 2015.

Projektligji përfshin gjithashtu pushimin mjekësor të paguar për gratë shtatzëna nga java e 39-të dhe garanton shpërndarjen e produkteve menstruale falas në institucionet publike si shkollat dhe qendrat shëndetësore.

- Advertisement -

Zëdhënësja e qeverisë Isabel Rodriguez tha se projektligji përfaqëson “një hap të ri përpara për demokracinë”.

Ministrja spanjolle për Barazinë Gjinore, Irene Montero tha se “Ne duhet të garantojmë se janë gratë ato që vendosin se çfarë ndodh me trupin e tyre”.

Spitalet publike, sipas projektligjit, duhet të kenë specialistë të gatshëm për të kryer një abort.

Në Spanjë, aborti vullnetar lejohet deri në javën e 14-të të shtatzënisë.

Projektligji duhet t’i nënshtrohet një debati publik përpara procedurës parlamentare për miratimin e tij.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Girona e pamposhtur në Spanjë, merr kryesimin e kampionatit

Kampionati spanjoll ka një udhëheqëse të re dhe ajo është Girona e cila në 7 javë të luajtura ka grumbulluar 19 pikë. Edhe në...

U përfshi në vrasjen e biznesmenit, ky është 32-vjeçari i arrestuar (FOTO)

Euronews Albania ka siguruar foton e Erisiano Abedini i cili është arrestuar në kuadër të megaoperacionit “Never Forget”. Erisiano Abedini, 32 vjeç, akuzohet si autorë...

Humbën 10% të masën në 2 vite, çfarë po ndodh në akullnajat zviceriane?

Akullnajat zvicerane kanë përjetuar humbje ekstreme të masës rreth 10% në dy vjetët e fundit, ka thënë Komisioni Zviceran për Vëzhgim të Kriosferës, me...

TË FUNDIT

Girona e pamposhtur në Spanjë, merr kryesimin e kampionatit

Kampionati spanjoll ka një udhëheqëse të re dhe ajo është Girona e cila në 7 javë të luajtura ka grumbulluar 19 pikë. Edhe në...

U përfshi në vrasjen e biznesmenit, ky është 32-vjeçari i arrestuar (FOTO)

Euronews Albania ka siguruar foton e Erisiano Abedini i cili është arrestuar në kuadër të megaoperacionit “Never Forget”. Erisiano Abedini, 32 vjeç, akuzohet si autorë...

Humbën 10% të masën në 2 vite, çfarë po ndodh në akullnajat zviceriane?

Akullnajat zvicerane kanë përjetuar humbje ekstreme të masës rreth 10% në dy vjetët e fundit, ka thënë Komisioni Zviceran për Vëzhgim të Kriosferës, me...

Shpërdoroi fondet për sportin, arrestohet ish-nënkryetari i bashkisë Librazhd

Policia e Elbasanit ka arrestuar këtë të enjte ish-nënkryetarin e bashkisë Librizhad, Andri Çota, një person i shpallur në kërkim për "Shpërdorim detyre". Gjykata e...

Emrat| Presidenti Begaj dekreton lirimet dhe emërimet e ambasadorëve

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj me propozim të Kryeministrit, ka dekretuar lirimet e 3 ambasadorëve dhe emërimet e 5 të tjerëve. Emrat e ambasadorëve të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×