English

Dënohet me 5 vjet burg 101-vjeçari, bashkëpunëtor në vrasjen e 3518 personave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një ish-roje i kampit nazist të përqendrimit i identifikuar si Josef S 101 vjeç është dënuar me pesë vjet burg për asistim në vrasjen e mijëra të burgosurve  në një kamp pranë Berlinit.

- Advertisement -

Ai u shpall fajtor për bashkëpunimin në vrasjen e 3518 personave.

101-vjeçar ishte bashkëpunëtor në pushkatimin e robërve sovjetikë të luftës dhe vrasjen e  shumë të tjerëve me gaz kimik.

Gardiani nazist, më i vjetri që ka dalë ndonjëherë në gjyq, gjithmonë e ka mohuar të ishte roje nazist në kamp. Mbrojtja do të apelojë vendimin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×