English

Dyshohej se vrau, zhduku dhe rrëmbeu 23 persona, humb jetën ish-oficeri argjentinas

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një ish-oficer ushtarak argjentinas ka vdekur për shkaqe natyrore në Berlin vetëm disa javë përpara se të akuzohej për vrasjen e 23 anëtarëve të grupeve të majta gjatë diktaturës ushtarake të vendit.

- Advertisement -

Ish-oficeri 75-vjeçar i marinës ishte i dyshuar për rrëmbimin, zhdukjen, torturimin dhe vrasjen e 23 të rinjve në 1976 dhe 1977, thanë prokurorët e Berlinit.

Ata nuk e emëruan të dyshuarin, por Qendra Evropiane për të Drejtat Kushtetuese dhe të Njeriut (ECCHR), e cila ndihmoi të afërmit e viktimave të ngrenë një rast kundër të dyshuarit, e quajti atë Luis Kyburg.

Ish-oficeri i akuzuar për krime të të drejtave të njeriut në Argjentinë u gjet duke jetuar në Berlin

Rreth 30,000 njerëz u zhdukën gjatë diktaturës ushtarake të Argjentinës, e cila nisi një fushatë të dhunshme kundër kritikëve të dyshuar politikë të majtë në vitet 1970 dhe 80.

Kyburg ishte komandanti i supozuar i një njësie elitare të marinës që besohej se ishte përgjegjëse për vdekjen e të paktën 150 personave dhe u arratis në Berlin në vitin 2013 pasi anëtarët e tjerë të grupit ushtarak që i përkiste u dënuan në Argjentinë.

Ai kishte nënshtetësi të dyfishtë argjentinase-gjermane dhe jetoi në paqe të dukshme për shtatë vjet derisa prania e tij në kryeqytet u zbulua nga gazeta Bild.

Pas një hetimi të gjatë, i cili përfshinte punën me zyrtarët argjentinas, intervistimin e dëshmitarëve të shumtë dhe kontrollin e banesës së tij në Berlin, një aktakuzë u ngrit këtë muaj. Por më pas u zbulua se burri kishte vdekur për shkaqe natyrore në tetor, sipas një deklarate nga zyra e prokurorit të Berlinit.

“Vdekja e të akuzuarit i jep fund papritur përpjekjeve dekadash të të afërmve dhe autoriteteve hetuese në Argjentinë dhe Gjermani ”, tha Margarete Koppers, prokurorja e përgjithshme e Berlinit. “Kjo është jashtëzakonisht e vështirë dhe e dhimbshme për familjet e viktimave dhe ata kanë simpatinë time më të thellë.”

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?