E ardhmja e ekonomisë ruse, Moska: Jashtë recesionit në 2023

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet ruse deklarojnë se ekonomia në vend po ecën më mirë se parashikimet. Banka Qendrore e Rusisë ka mbajtur normat e interesit në 7.5% pas parashikimit për një tkurrje prej 3.5% gjatë këtij viti, thuajse një pikë përqindje më pak nga sa kishte parashikuar tre javë më parë Banka Botërore.

Banka parashikon që vendi të mbetet në recesion gjatë 2023-shit, me një kontraktim nga 1 deri në 4 për qind, por pret që t’i rikthehet shtegut të rritjes brenda të njëjtit vit.

Por disa ekspertë e vënë në dyshim optimizmin e Bankës Qendrore, e cila pretendon se pavarësisht se vuajti impaktin e sanksioneve të komunitetit ndërkombëtar dhe atë të tërheqjes së qindra kompanive perëndimore, ekonomia ruse ka përfituar për muaj me radhë nga çmimet e larta të energjisë.

- Advertisement -

Megjithatë, ekspertët parashikojnë se kjo situatë do të zbehet teksa ekonomia globale po ngadalëson ritmin dhe Perëndimi po kërkon furnizues të rinj.

Sipas vlerësimeve të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, Rusia do të humbasë 1 trilion euro në shitjet e hidro-karbonit deri në vitin 2030.

Edhe Kina ka pak gjasa të zëvendësojë Evropën si klientin kryesor, duke pasur parasysh angazhimet e Pekinit për të reduktuar emetimet e gazrave serrë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deputetët e opozitës po bëjnë pazare për postin! Ja çfarë zbulon gazetari

Gazetari Bledar Deda ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës pas zgjedhore në Partinë Demokratike dhe grupimin...

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Një person është arrestuar në Krujë dhe djali i tij është shpallur në kërkim, pasi në banesën e tij në Nikël të Krujës kishin...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analisti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

TË FUNDIT

Deputetët e opozitës po bëjnë pazare për postin! Ja çfarë zbulon gazetari

Gazetari Bledar Deda ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës pas zgjedhore në Partinë Demokratike dhe grupimin...

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Një person është arrestuar në Krujë dhe djali i tij është shpallur në kërkim, pasi në banesën e tij në Nikël të Krujës kishin...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analisti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×