English

Elon Musk blen Twitter për 44 miliardë dollarë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bordi i Twitter ka rënë dakord për një ofertë prej 44 miliardë dollarësh nga miliarderi Elon Musk.

- Advertisement -

Musk, i cili bëri ofertën e majme më pak se dy javë më parë, tha se Twitter kishte potencial të jashtëzakonshëm që ai do ta zhbllokonte.

Ai gjithashtu bëri thirrje për një sërë ndryshimesh, nga lehtësimi i kufizimeve të përmbajtjes deri tek zhdukja e llogarive të rreme.

Kompania fillimisht kundërshtoi ofertën e Musk, por tani do t’u kërkojë aksionerëve të votojnë për të miratuar marrëveshjen.

Musk është njeriu më i pasur në botë, sipas revistës ‘Forbes’. Pasuria e tij ka një vlerë neto prej 273,6 miliardë dollarësh, kryesisht për shkak të aksioneve të tij në prodhuesin e automjeteve elektrike Tesla, të cilin ai e drejton. Ai gjithashtu drejton firmën e hapësirës ajrore SpaceX.

“Fjala e lirë është themeli i një demokracie funksionale dhe Twitter është sheshi dixhital i qytetit ku debatohen çështjet jetike për të ardhmen e njerëzimit”, tha Musk në një deklaratë duke njoftuar marrëveshjen.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×