EMA aprovon pilulën e kompanisë Pfizer

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pilula anti-COVID e kompanisë “Pfizer” është aprovuar nga Enti Evropian për Medikamentet (EMA).

Kjo pilulë do të përdoret për trajtimin e të rriturve që rrezikojnë seriozisht të preken nga virusi.

Miratimi nga EMA, që duhet të pasohet nga aprovimi nga Komisioni Evropian, u lejon shteteve anëtare të BE-së shpërndarjen e ilaçit, udhëzimet për përdorimin e të cilit në raste emergjence u dhanë vitin e kaluar.

- Advertisement -

Italia, Gjermania dhe Belgjika janë pjesë e një grupi vendesh të BE-së që e kanë blerë ilaçin, i etiketuar me emrin Paxlovid.

Medikamenti në fjalë, bashkë me atë Merck, shihen si opsione premtuese për trajtimin e personave të sëmurë me COVID dhe mund të merren që kur shfaqen simptomat, me qëllim parandalimin e shtrimit në spital dhe vdekjen.

Sipas të dhënave të nxjerra nga testet klinike të kompanisë “Pfizer”, Paxlovid ishte thuajse 90 për qind efikas në parandalimin e shtrimeve në spitale dhe vdekjeve tek pacientët me rrezik të lartë sëmundjeje.

Të dhënat laboratorike të nxjerra së fundmi kanë treguar gjithashtu se Paxlovid është efikas edhe ndaj variantit Omicron.

LEXONI GJITHASHTU: 

 














LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Në të njëjtin burg me Dakon dhe Kokën, Fredi Beleri: Ja si ja kaloj me ta

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri i cili ndodhet në paraburgimin e Durrësit prej 7 muajsh tregoi në një intervistë ekskluzive për...

“Ne himariotët jemi kokëfortë”- Beleri: S’do ja dilni me mua, ju hajdutët e pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...

Beleri: Emri i zyrtarit të PD krah Berishës që ka ardhur në burg të më takojë

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri, tha në një intervistë ekskluzive për drejtuesen e emisionit Now në Euronews Albania, Erla Mëhilli se...





TË FUNDIT

Në të njëjtin burg me Dakon dhe Kokën, Fredi Beleri: Ja si ja kaloj me ta

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri i cili ndodhet në paraburgimin e Durrësit prej 7 muajsh tregoi në një intervistë ekskluzive për...

“Ne himariotët jemi kokëfortë”- Beleri: S’do ja dilni me mua, ju hajdutët e pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...

Beleri: Emri i zyrtarit të PD krah Berishës që ka ardhur në burg të më takojë

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri, tha në një intervistë ekskluzive për drejtuesen e emisionit Now në Euronews Albania, Erla Mëhilli se...

Betimi/Beleri flet nga burgu: Si e dha Rama 4 muaj më parë vendimin e sotëm të GJKKO

Kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri, ka folur nga burgu për emisionin “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, pas rrëzimit...

“Do ta bëjë Himarën greke”, Beleri i përgjigjet gazetarëve: Zëdhënës bandash

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri, i cili ndodhet në burg prej 7 muajsh tha në një intervistë ekskluzive për drejtuesen e...






 








Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×