English

Erdogan telefonatë me Putin, bisedime për armëpushim

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të dielën, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan i bëri thirrje homologut të tij rus Vladimir Putin për një armëpushim dhe kushte më të mira humanitare për civilët pas pushtimit rus të Ukrainës.

- Advertisement -

Erdogan zhvilloi një bisedë telefonike me Putin, ku raportohet se ranë dakord për mbajtjen e raundit tjetër të bisedimeve të paqes midis Rusisë dhe Ukrainës në Stamboll.

“Erdogan vuri në dukje rëndësinë e një armëpushimi midis Rusisë dhe Ukrainës, zbatimin e paqes dhe përmirësimin e kushteve humanitare në rajon. Presidenti Erdogan deklaroi se Turqia do të vazhdojë të japë çdo lloj mbështetje në lidhje me procesin”, njoftuan autoritetet.

Ndërkohë, presidenti Volodimir Zelenski ka deklaruar se Ukraina është e përgatitur të diskutojë me Rusinë miratimin statusit neutral.

Zelenski u shpreh se pushtimi rus ka shkatërruar edhe qytete që flasin rusisht në Ukrainë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×