English

Është zbuluar vrima e zezë më e afërt me Tokën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Astronomët kanë zbuluar vrimën e zezë më të afërt të njohur me Tokën, vetëm 1600 vjet dritë larg.

- Advertisement -

Shkencëtarët raportuan sot se kjo vrimë e zezë është 10 herë më masive se Dielli ynë dhe tre herë më afër se vrima e zezë më e afërt e mëparshme, raporton AP.

Rajoni në hapësirë ​​u identifikua duke vëzhguar lëvizjen e yllit të tij shoqërues, i cili rrotullohet rreth vrimës së zezë në afërsisht të njëjtën distancë si Toka rreth Diellit.

Vrima e zezë u zbulua fillimisht nga anija kozmike Gaia e Agjencisë Hapësinore Evropiane, tha Karim El-Badri i Qendrës Harvard-Smithsonian për Astrofizikë.

Ai dhe ekipi i tij iu drejtuan Observatorit Ndërkombëtar Gemini në Hawaii për të konfirmuar gjetjet e tyre. Studiuesit thonë se nuk janë të sigurt se si u formua vrima e zezë në galaktikën Rruga e Qumështit.

Termi vrimë e zezë në astronomi përfaqëson një objekt, fusha gravitacionale e të cilit është aq e fortë sa asnjë formë materies ose rrezatimi nuk mund të shpëtojë prej tij.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?