‘Fluturon’ inflacioni në Evropë, rritje me 10 për qind në shtator

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të gjithë e kanë vënë re në llogarinë bankare. Paratë po pakësohen. Çmimet po rriten në stratosferë dhe mbushja e arkës së ushqimeve po bëhet më e vështirë.

Kjo konfirmohet nga Eurostat, që sapo ka njoftuar se inflacioni u rrit me 10 për qind gjatë shtatorit, duke shënuar një rekord të ri. Vetëm një vit më parë, inflacioni në shtator ishte 3.4 për qind.

Sërish, çmimet e energjisë, me një rritje prej 40 për qind, janë shkaku kryesor për rritjen e kostos së jetesës. Ndërkohë, ushqimi, duhani dhe alkooli u rritën me thuajse 12 për qind.

- Advertisement -

Kryesori në koktejin e faktorëve që ndikojnë në rritjen e kostos së jetesës është shkurtimi i furnizimeve me gaz natyror nga Rusia dhe përpjekja për të siguruar furnizime materialesh të papërpunuara, teksa ekonomia globale po del nga vitet e pandemisë së COVID-19.

Zyrtarët evropianë i cilësojnë shkurtimet e gazit nga Moska një shantazh energjetik, që synon të përçajë qeveritë perëndimore mbi sanksionet e vendosura për shkak të luftës në Ukrainë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analistti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

TË FUNDIT

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analistti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enriko Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×