Franca e Gjermania i shesin 270 milionë euro armatime Rusisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Franca dhe Gjermania i kanë shitur Rusisë pajisje ushtarake me vlerë 270 milionë euro, që me shumë mundësi po përdoren në pushtimin e Ukrainës.

Kjo do të ishte e pamundur nëse BE do të respektonte plotësisht embargon për shitjen e armëve për Rusinë pas aneksimit të Krimesë.

Muajin e kaluar, Franca, Gjermania dhe Italia kanë përdorur një hapësirë në sanksionet e vendosura kundër Moskës.

- Advertisement -

Ato janë 3 nga 10 vendet e BE-së që kanë eksportuar thuajse 350 milionë euro pajisje përfshirë raketa, armë dhe bomba.

Gazeta britanike ‘The Telegraph’ shkruan se 78% e totalit janë furnizime që vijnë nga firma franceze dhe gjermane.

BE ndaloi 8 vjet më parë transferimin dhe eksportimin e të gjithë armëve, municioneve dhe pajisjeve ushtarake në Rusi.

Sidoqoftë, këto vende kanë shitur miliona euro pajisje te Rusia duke përdorur teknikalitete për lejimin e kontratave që ishin firmosur para datës 1 gusht 2014.

Vetëm Franca është përgjegjëse për 152 milionë euro shitje si pjesë e 76 licencave për eksport.

Në fillim të këtij muaji u zbulua se BE i ka dërguar Rusisë thuajse 1 miliard euro çdo ditë për energjinë që prej nisjes së luftës në Ukrainë.

Kancelari gjerman, Olaf Sholz po përballet me kritike të forta se nuk po i dërgon armatime të rënda Ukrainës.

Sipas tij dërgimi i tankeve në Kiev është rrezik për përhapjen e luftës bërthamore.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e policit në Kosovë, Basha: Beogradi të distancohet nga ngjarja e rëndë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku një polic humbi jetën dhe një tjetër...

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...

Pendarovski: Diplomatët rusë spiunonin, dëbimi ishte i pashmangshëm

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë ka qenë i...

TË FUNDIT

Vrasja e policit në Kosovë, Basha: Beogradi të distancohet nga ngjarja e rëndë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku një polic humbi jetën dhe një tjetër...

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...

Pendarovski: Diplomatët rusë spiunonin, dëbimi ishte i pashmangshëm

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë ka qenë i...

Granata dore e armë zjarri, detaje nga sulmi në Veri ku mbeti i vrarë 1 polic

Në orët e para të mëngjesit të së dielës është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Lajmi është...

Nis procesi i votimit në Kukës, 46 mijë qytetarë do të zgjedhin kryebashkiakun

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×