English

“Gjyshi i teatrit”, ndërron jetë aktori i famshëm aborigjen

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktori i famshëm aborigjen australian Uncle Jack Charles, ka ndërruar jetë në moshën 79-vjeçare.

- Advertisement -

Charles luajti në filma të shquar australianë në një karrierë që përfshin dekada dhe lavdërohet nga shumë si gjyshi i teatrit indigjen.

Charles vdiq në një spital të Melburnit pasi pësoi një goditje në tru.

Charles bashkëthemeloi grupin e parë teatror të Australisë të udhëhequr nga aborigjenët në Melburn në 1971. Ai është shfaqur në filma të famshëm australianë duke përfshirë The Chant of Jimmie Blacksmith (1978), Bedevil (1993) dhe Blackfellas (1993).

Charles fëmijërinë e tij e kaloi nën kujdesin shtetëror, ku u abuzua fizikisht dhe seksualisht.

Po ashtu disa vite ai i kaloi në burg.

Uncle Jack Charles

Interpretuesit e rinj indigjenë që punuan me Charles gjithashtu bënë homazhe të martën. Adam Briggs e kujtoi Charlesin si një “shpirt të ngrohtë, qesharak dhe miqësor”.

Nakkiah Lui tha se ai ishte “mbret i vërtetë”, duke shtuar se: Ishte një nder ta njihja, të punoja me të, ta quaja xhaxhai dhe miku im”.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?