Greqia rikthehet tek qymyri në përpjekje për pavarësi nga gazi rus

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Greqia është duke kërkuar burime të reja të energjisë duke mos hequr dorë as nga qymyri.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis përuroi një park diellor 204 megavat, pjesë e procesit të kalimit drejt energjisë së gjelbër.

Parku diellor në qytetin verior grek të Kozanit, i cili u ndërtua nga rafineri më i madh i naftës në Greqi, , do të furnizojë me energji elektrike 75 000 familje.

- Advertisement -

Greqia tejkaloi objektivin e saj për vitin 2020 duke përdorur burimet e rinovueshme për 21.7% të konsumit të saj të energjisë dhe synon të arrijë në 35% deri në vitin 2030.

Për të përballuar çmimet e larta të gazit natyror, kreu i qeverisë njoftoi se do të vijojë puna në fabrikat e qymyrit.

Greqia, e cila mbulon rreth 40% të nevojave të saj vjetore për energji me gaz rus, ka kërkuar të rrisë kapacitetin rezervë të qymyrit.

Dikur burimi kryesor i energjisë vendase, qymyri tani përbën një pjesë të vogël të prodhimit të energjisë  madje deri në 2028 ishte planifikuar të mbyllen të gjitha fabrikat  me qymyr.

Duke sinjalizuar një ndryshim në këtë plan, Mitsotakis tha se uzina e re në Greqinë veriore ndoshta do të përdorë qymyrin deri në vitin 2028.

 

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×