Greta Thanbërg do të publikojë ‘Librin e klimës’

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktivistja e klimës Greta Thanbërg ka njoftuar se do publikojë një libër ku do trajtohen krizat mjedisore në botë.

Penguin Random House njoftoi të enjten se “Libri i klimës” do të publikohet në tetor në Britani.

Libri synon të ndihmojë lexuesit të lidhin pikat midis kërcënimeve për klimën, mjedisin, qëndrueshmërinë dhe popullatat indigjene, ku synohet si një udhëzues për mirëkuptimin dhe aktivizmin.

- Advertisement -

“Shpresoj se ky libër mund të jetë një lloj burimi për të kuptuar këto kriza të ndryshme, të ndërlidhura ngushtë”, u shpreh Greta Thanbërg.

Aktivistja e klimës e përpiloi manualin me contribute nga shkencëtarë dhe shkrimtarë.

Chloe Currens, redaktore në Penguin Press, tha se ishte “një libër unik, i gjallë me qëllim moral, i cili synon të ndryshojë përgjithmonë bisedën për klimën”.

Thanbërg filloi të anashkalonte shkollën një herë në javë për të protestuar ndaj ndryshimeve klimatike në vitin 2018, kur ishte 15 vjeç.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Emrat/ Presidenti Begaj dekreton ambasadorët e rinj

Presidenti Bajram Begaj ka dekretuar këtë të hënë lirimet dhe emërimet e ambasadorëve. Me propozim të Kryeministrit, dekretoi lirimet dhe emërimet e Ambasadorëve si më...

Sulmi në veri, gjendet i vdekur edhe sulmuesi i katërt

I dyshuari i katërt për sulmin e djeshëm në Banjskë të Zveçanit është gjetur i vdekur në malin e këtij fshati. Trup i pajetë u...

Bardhi kërkesë SPAK për “McGonigal”: Na informoni mbi ecurinë e hetimit për Ramën

Kryetari i Grupit Parlamentar të PD Gazment Bardhi në Janar të këtij viti kallëzoi penalisht Edi Ramën lidhur me aferën McGonigal, duke paraqitur të...

TË FUNDIT

Emrat/ Presidenti Begaj dekreton ambasadorët e rinj

Presidenti Bajram Begaj ka dekretuar këtë të hënë lirimet dhe emërimet e ambasadorëve. Me propozim të Kryeministrit, dekretoi lirimet dhe emërimet e Ambasadorëve si më...

Sulmi në veri, gjendet i vdekur edhe sulmuesi i katërt

I dyshuari i katërt për sulmin e djeshëm në Banjskë të Zveçanit është gjetur i vdekur në malin e këtij fshati. Trup i pajetë u...

Bardhi kërkesë SPAK për “McGonigal”: Na informoni mbi ecurinë e hetimit për Ramën

Kryetari i Grupit Parlamentar të PD Gazment Bardhi në Janar të këtij viti kallëzoi penalisht Edi Ramën lidhur me aferën McGonigal, duke paraqitur të...

Situata në veri të Kosovës, reagon për herë të parë Moska

Kremlini ka reaguar për herë të parë në lidhje me situatën në veri të Kosovës, ku terroristët serbë vranë një efektiv të policisë së...

Vjosa Osmani ndan urdhrin “Heroi i Kosovës” për policin Afrim Bunjaku

Gjatë një mbledhjeje komemorative të mbajtur në Prishtinë, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë urdhrin “Heroi i Kosovës”, për policin Afrim Bunjaku, i...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×