English

Hetimi i tij shkarkoi Clinton, vdes në moshën 76-vjeçare ish-prokurori amerikan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prokurori Kenneth Starr i cili pas hetimit që bëri çoi në shkarkimin e Presidentit Bill Clinton, ka ndërruar jetë në moshën 76-vjeçare.

- Advertisement -

Starr, një ish-gjyqtar dhe avokat i përgjithshëm i SHBA-së, vdiq në një spital të Hustonit të martën për shkak të komplikimeve nga operacioni, shkruan BBC.

Sipas mediave të huaja, ai shërbeu në ekipin që mbrojti ish-presidentin Donald Trump nga shkarkimi në vitin 2020. Starr u emërua nga Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së në 1994 për të hetuar Whitewater, një sipërmarrje tokësore e rrënuar nga skandalet e viteve 1980 që përfshinte Bill dhe Hillary Clinton.

Gjatë kryerjes së hetimit, Starr gjeti prova se Clinton kishte pasur një lidhje me një praktikante në Shtëpinë e Bardhë, Monica Leëinsky. Kjo rezultoi në fajësimin e Clinton nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së në vitin 1998. Ai u lirua më vonë nga Senati.

Në fillim të vitit 2020, ai u kthye përsëri në qendër të vëmendjes kombëtare duke iu bashkuar një ekipi që mbronte Trump kundër procedurave të shkarkimit.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?