“Homoseksualiteti nuk është krim”- Papa: Pjesëtarët e LGBTQI të pranohen në kisha

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Papa Françesku deklaroi gjatë një interviste të dhënë për Associated Press se “të jesh homoseksual nuk është krim”.

Ati i Shenjtë kritikoi ligjet që kriminalizojnë homoseksualitetin dhe i quajti ato “të padrejta”, duke thënë se “Zoti i do të gjithë fëmijët e tij ashtu siç janë”.

Papa i bëri thirrje të gjithë peshkopëve katolikë që pjesëtarët e komunitetit LGBTQI+ të pranohen në kishë.

- Advertisement -

Në ndërkohë qi pranoi se disa peshkopë në vende të ndryshme të botës mbështesin ligjet për kriminalizimin e homoseksualitetit.

“Këta peshkopë duhet të kenë një proces konvertimi”, tha Papa

“Butësi, ju lutem, siç ka Zoti për secilin prej nesh”, i këshilloi ai peshkopët gjatë meazhit të dhënë gjatë intervistës.

Sipas të dhënave 67 vende ose juridiksione në mbarë botën kriminalizojnë homoseksualitetin, 11 prej të cilave kanë dhe aplikimin e dënimit me vdekje.

LEXO GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

LeBron James rekord absolut, shënon historinë në NBA

LeBron James  shënon historinë duke u bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në NBA duke kaluar rekordin e gjatë të Kareem...

VIDEO/ Banorët e Laçit hapin dyert e banesave për turqit: I presim në shtëpitë tona

Kamera e Euronews ishte këtë të mërkurë në qytetin e Laçit, ku mori disa përjetime të qytetarëve në lidhje me tërmetin shkatërrimtar që goditi...

Nuk kursehet Lionel Messi, dhuron shumën e majme për Turqinë dhe Sirinë

Fondacioni i lojtarit të njohur ndërkombëtarisht Lionel Messi ka dhënë një ndihmë të madhe financiare për njerëzit e prekur nga tërtmeti i frikshëm. Mesi dhuron...

TË FUNDIT

LeBron James rekord absolut, shënon historinë në NBA

LeBron James  shënon historinë duke u bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në NBA duke kaluar rekordin e gjatë të Kareem...

VIDEO/ Banorët e Laçit hapin dyert e banesave për turqit: I presim në shtëpitë tona

Kamera e Euronews ishte këtë të mërkurë në qytetin e Laçit, ku mori disa përjetime të qytetarëve në lidhje me tërmetin shkatërrimtar që goditi...

Nuk kursehet Lionel Messi, dhuron shumën e majme për Turqinë dhe Sirinë

Fondacioni i lojtarit të njohur ndërkombëtarisht Lionel Messi ka dhënë një ndihmë të madhe financiare për njerëzit e prekur nga tërtmeti i frikshëm. Mesi dhuron...

Habit anëtari i Dumës ruse: Turqit s’po luftojnë me ne, pse të më vij keq që vdesin

Këshilltari i Ministrit të Brendshëm të Ukrainas, Anton Gerashchenko, ka shpërndarë në Tëitter një video nga një debat televiziv në Rusi, ku një anëtar...

Kalon në Këshillin e Ministrave projekt-ligji i qeverisjes elektronike, detajet

Këshilli i Ministrave miratoi në mbledhjen e kësaj të mërkure pr.ligjin e qeverisjes elektronike. Lajmin e ka bërë me dije zv/kryeministrja njëherësh ministre e Infrastrukturës...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×