Inflacioni në BE vijon ‘fluturimin’, rritja e çmimeve vështirëson jetën e qytetarëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Jetesa për miliona evropianë po bëhet gjithnjë e më e vështirë. Vende si Gjermania, që vetëm pak muaj më parë mburrej me shifrat makro ekonomike, po shkojnë drejt recesionit të frikshëm në mënyrë të pakthyeshme.

Çdo gjë është e shtrenjtë, shumë produkte mungojnë dhe gjendja në llogaritë bankare nuk mjafton.

“Ndonjëherë kur bëj pazar ka mungesë produktesh, si për shembull vaji dhe më duket një marrëzi kur duhet të blej produkte të shtrenjta, pasi nuk kam shumë para”, thotë një qytetare.

- Advertisement -

Shqetësimet e njerëzve, por edhe zyrtarëve, konfirmohen nga Eurostat me të dhëna. Shtatorin e kaluar, inflacioni u përshpejtua në Evropë, duke arritur në 9.9% në nivel vjetor krahasuar me 9.1 që ishte në gusht.

Gjermania ishte pranë 11-përqindëshit, republikat baltike kaluan 20%, Franca 6.2, Malta 7.4 dhe në fund Finlanda me 8.4%. Sërish, energjia u konsiderua faktori kyç në rritjen e kuotës së inflacionit, e ndjekur nga ushqimi, alkooli dhe duhani.

Në këtë kontekst, me perspektivën për rritje të mëtejshme të normave të interesit për të luftuar inflacionin, euro ka humbur terren kundrejt dollarit. Gjithashtu, ndërhyrjet e BQE-së mund të intensifikojnë ngadalësimin e ekonomisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...

Sulmi në digën në Ukrainë, reagon BE: Krim lufte, Rusia do të mbajë përgjegjësi

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel ka reaguar pas sulmit rus në digën e Nova Kahovkës të Ukrainës. Në një postim që ka bërë në...

Vjosa Osmani takon Lajçak dhe Eskobar

Presidentja e  Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim këtë të martë përfaqësuesin special të BE-së për Dialog, Miroslav Lajçak, si dhe të dërguarin...

TË FUNDIT

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...

Sulmi në digën në Ukrainë, reagon BE: Krim lufte, Rusia do të mbajë përgjegjësi

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel ka reaguar pas sulmit rus në digën e Nova Kahovkës të Ukrainës. Në një postim që ka bërë në...

Vjosa Osmani takon Lajçak dhe Eskobar

Presidentja e  Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim këtë të martë përfaqësuesin special të BE-së për Dialog, Miroslav Lajçak, si dhe të dërguarin...

Zelensky mbledh Këshillin e Sigurimit pas sulmit në digë

Pas sulmit në digën në Ukrainë, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mblodhi sot Sigurinë e Këshilli të Ukrainës. Mësohet se kreu i administratës presidenciale të Ukrainë...

“Shqiptarët vendimtar në Malin e Zi”, Nimanbegu: Ja çfarë ndodh pas 11 qershorit

Genc Nimanbegu, kryesuesi i listës “Aleanca Shqiptare” në Mal të zi, ishte këtë të martë i ftuar në një lidhje direkte për Euroneës Albania,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×