Inflacioni në mars: Bien çmimet e energjisë, ushqimet mbeten të shtrenjta

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Inflacioni në Evropë ra sërish në muajin mars, por konsumatorët vazhdojnë të ndjejnë dhimbjen. Sipas Eurostat, inflacioni vjetor pritet të jetë 6.9% në marsin e këtij viti, duke shënuar një rënie të ndjeshme nga 8.5% që ishte në shkurt.

Rënia vjen falë energjisë, çmimet e të cilës ranë me 0.9 për qind, një ndryshim tendence pas rritjes me dy shifra të regjistruar gjatë vitit të kaluar.

Por sa i takon faktorëve të tjerë të inflacionit, si ushqimi, ai vijon të rritet. Çmimet e ushqimeve, alkoolit dhe duhanit u rritën me 15.4%, paksa më shpejt se në muajt e mëparshëm, duke treguar se konsumatorët evropianë janë ende në vështirësi.

- Advertisement -

Komisioneri i BE-së për Ekonominë, Paolo Gentiloni mirëpriti lajmin përmes një postimi:

“Rënia e inflacionit në Eurozonë është lajm i mirë, por inflacioni bazë mbetet i lartë, i udhëhequr nga ushqimi dhe shërbimet”, tha ai.

I ashtuquajturi “inflacioni bazë”, i cili përjashton çmimet e paqëndrueshme të ushqimeve dhe energjisë, u rrit lehtë në 5.7%. Një kujtesë e fortë se sa i rrënjosur është bërë fenomeni i rritjes së çmimeve.

Sa u takon vendeve, Letonia, Estonia dhe Lituania kanë ende kuota dyshifrore. Ndërsa Luksemburgu aktualisht ka inflacionin më të ulët në Eurozonë. Edhe Spanja, Italia e Gjermania përjetuan rënie të ndjeshme.

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×