English

“Jehona jonë”, skena e TKOB do kumbojë me këngë dhe valle nga trevat shqiptare

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbrëmjen e sotme në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit, Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullor vjen me shfaqjen “Jehona Jonë”. Drejtuesit e Ansamblit thonë se ky aktivitet do të sjellë veprat më të mira të traditës.

- Advertisement -

Do të jehojë Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit mbrëmjen e 16 Janarit, me ison e jugut dhe tupanin e veriut, nën interpretimin e Orkestrës, Solistëve, Grupit të Valleve dhe Grupit Koral të Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore.

Shqipëria etnike shquhet për trashëgiminë e pasur kulturore të karaktetizuar nga një larmishmëria. Çdo trevë ka kostumet, muzikën, vallet dhe ritualet e tij dalluese.

Nga Çamëria në Kosovë, nga Bregu në Korab, traditat më të bukura shqipe, këngët, vallet, vajet e gëzimet do performohen mjeshtërisht  në Skenën e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, për të  përcjellë me besnikëri traditën shekullore tek brezat e rinj.

Shfaqja i bën jehonë traditave më të mira kulturore të popullit shqiptar me muzikë origjinale  dhe valle të mahnitshme të cilat vijnë për publikun të interpretuara mjeshtërisht nga artistët e Ansamblit Popullor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?